Dekret prezydenta w sprawie budowy muru na granicy USA z Meksykiem

Prezydent USA Donald Trump podpisał dekret o budowie muru na granicy z Meksykiem przy ostrym sprzeciwie tego kraju. Przewiduje też kary dla miast biorących w ochronę nielegalnych imigrantów. Rozważa ewentualne przywrócenie tajnych więzień CIA.

W tracie wystąpienia w Departamencie Bezpieczeństwa Kraju prezydent Trump poinformował o zakończeniu polityki otwartych granic. Dyrektywy nakazujące budowę muru wzdłuż około 2000 mil na granicy USA z Meksykiem pochłoną miliardy dolarów. Już w swojej kampanii Trump mówił, że za jego budowę zapłaci także Meksyk.

Prezydent tego kraju powiedział w środę, że nie akceptuje decyzji, którą podjął Donald Trump. Po raz kolejny powtórzył, że jego kraj nie zamierza partycypować w kosztach budowy muru. W czwartek, 26 stycznia prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto odwołał swoją wizytę w USA.

Biały Dom oświadczył, że mur będzie powstrzymać napływ narkotyków, przestępczości i nielegalnej imigracji do Stanów Zjednoczonych.
Trump chce również zaprzestać finansowania tzw. „miast azylowych”, przyjaznych nielegalnym imigrantom, rozszerzenia siły amerykańskich agentów imigracyjnych, jak również zwiększenie liczby aresztów dla osób, które podlegają deportacji.

Oczekuje się, że w najbliższych dniach zablokuje on wjazd uchodźców z ogarniętej wojną Syrii i zawiesi prawo przekraczenia amerykańskiej granicy wszelkim imigrantom z muzułmańskich krajów Bliskiego Wschodu i państw Afryki: Syrii, Sudanu, Somalii, Iraku, Iranu, Libia i Jemenu.

Dyrektywy podpisane przez Trumpa zapowiadają nieustępliwe działania w stosunku do około 11 milionów nielegalnych imigrantów żyjących w Stanach Zjednoczonych, większość z Ameryki Łacińskiej, których już zagroził deportować.

Plany Trumpa wywołały oburzenie wśród adwokatów imigracyjnych i demokratycznych prawodawców, którzy twierdzą, że zagraża on prawom i wolności milionów ludzi traktując Meksyk jako wroga, a nie sojusznika i psuje historyczną reputację Ameryki jako przyjemne miejsce dla wszelkich imigrantów.
EJ

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e