Czarny Piątek w USA.

O czym myśli Amerykanin tuż po zjedzeniu świątecznego indyka? O wielkich zakupach. W Black Friday, po Święcie Dziękczynienia w USA rozpoczyna się świąteczny szał zakupów. Nazwa tego dnia wywodzi się od czarnego atramentu jakim sprzedawcy tradycyjnie zapisywali zyski w swych księgach, w przeciwieństwie do strat które notowane były atramentem czerwonym. Druga wersja mówi, ze termin Czarny Piątek powstał w latach 60. XX wieku w Filadelfii, która tego dnia została sparaliżowana przez goniących na zakupy Amerykanów. Black Friday nie jest oficjalnym świętem, ale mimo to wiele firm daje swoim pracownikom wolne, żeby mogli od wczesnego rana, a nawet już nocy ruszyć do sklepów i utknąć w gigantycznych kolejkach. Tradycyjnie obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Sklepy kuszą klientów atrakcyjnymi cenami, przez co wyzbywają się zapasów, a ludzie pieniędzy z portfeli.Tak już jest w Ameryce od lat. Zapytaliśmy Polaków mieszkających w Nowym Jorku czy robią zakupy w Czarny Piatek.
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Sonda_Czy_Polacy_robia_zakupy_w_Czarny_Piatek_11_23_11.mp3″][/gplayer]W opozycji do trendu masowego kupowania, aktywiści propagujący niekonsumpcyjny styl życia ogłosili Buy Nothing Day- Międzynarodowy Dzień bez Zakupów, który przypada zaraz po amerykańskim „czarnym piątku”. Zapoczątkowany został w Kanadzie, w 1992 roku przez pracownika reklamy, Teda Dave’a, którego słynne hasło brzmi: „Już dosyć!” . Była to odpowiedź na wszechobecne namawianie do kupowania. Do tego antykonsumpcyjnego apelu oficjalnie dołączyło wiele krajów na świecie i choć trudno w to uwierzyć, ale także i Stany Zjednoczone. Organizacje społeczne tego dnia organizują spotkania, happeningi, demonstracje. Chcą zwrócić uwagę na konieczność rozwijania świadomości konsumpcyjnej i niepoddawania się ogłupiającemu apelowi sprzedawców. A jak samemu przyłączyć się do tej akcji? Odpowiedź bardzo prosta – wystarczy przez 24 godziny powstrzymać się od kupowania. Co w zamian ? Spędźmy czas z rodziną i przyjaciółmi. To nic nie kosztuje!!!

Amerykanie, jeśli w ogóle poprą tę akcję i zapomną o zakupach na jedną dobę, już w poniedziałek, 27 listopada obchodzić będą kolejny dzień zakupów, tym razem w sklepach internetowych, tzw. Cyber Monday…i wszystko wróci do normy☺.

Przygotowały: Ewa Jaczynski i Monika Galik

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e