Cosby i Polański pozbawieni członkostwa w Amerykańskiej Akademii Filmowej

Przyznająca Oscary Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej poinformowała w czwartek o pozbawieniu członkostwa w niej reżysera Romana Polańskiego i amerykańskiego aktora Billa Cosby’ego.

“Rada Gubernatorów Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej spotkała się we wtorek wieczorem i zagłosowała za wydaleniem aktora Billa Cosby’ego i reżysera Romana Polańskiego z członkostwa, zgodnie ze standardami organizacji” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez Akademię. “Zarząd nadal zachęca do przestrzegania standardów etycznych, które wymagają od członków szacunku do wartości Akademii w zakresie poszanowania ludzkiej godności”.

Rada Gubernatorów Akademii, po wprowadzeniu nowej procedury egzekwowania standardów postępowania przyjętych po skandalu Harveya Weinsteina, głosowała za wydaleniem komika i reżysera podczas ostatniego spotkania, jakie miało miejsce 1 maja.

Pięciokrotnie nominowany do Oscara Polański zachowa swojego Oscara, którego otrzymał w 2003 roku za reżyserię „Pianisty”, nagrodę, której nie mógł przyjąć osobiście, ponieważ uciekł z USA w 1978 roku, po tym, jak przyznał się do stosunku seksualnego z 13 -letnia dziewczynką.

Komik Bill Cosby został uznany winnym molestowania seksualnego. Ława przysięgłych uznała winnym 80 – letniego Cosby’ego za odurzenie narkotykami i wykorzystanie seksualne pracującej wówczas w Temple University 54 – letniej obecnie Andrei Constand, co miało mieć miejsce w 2004 r. w jego rezydencji na przedmieściach Filadelfii. Najbardziej znany ze swojej pracy telewizyjnej w „I Spy” i „The Cosby Show” Cosby nigdy nie otrzymał żadnych nagród Akademii Filmowej, chociaż był aktywny na dużym ekranie w latach 70., grając filmach: „Uptown Saturday Night”, „Mother, Juggs and Speed”.

Akademia Telewizyjna usunęła również nazwisko Cosby’ego z listy Hall of Fame na swojej stronie internetowej, a posąg Cosby’ego, który niegdyś był zainstalowany w Galerii sław Akademii, który został usunięty na czas renowacji już nie powróci już na tamto miejsce.

Instytucje, takie jak Yale University i alma mater Cosby’ego – Temple University, również unieważniły doktoraty honoris causa, które jemu przyznały.

Akademia przyjęła kodeks postępowania dla swoich członków w grudniu 2017 r., po wydaleniu w październiku producenta filmowego Harveya Weinsteina, który miał się dopuścić wielu molestowań seksualnych. Następnie w styczniu wdrożono nowe procedury postępowania w sprawie zarzutów o niewłaściwe zachowanie w miejscu pracy. Pierwszy test nowej procedury miał miejsce wtedy, gdy złożono zażalenie przeciwko obecnemu prezydentowi Akademii Johnowi Baileyowi. Zarząd odrzucił oskarżenia w marcu, a Bailey pozostał nadal prezydentem Akademii.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e