Cmentarz Narodowy w Arlington – „najsmutniejszy skrawek ziemi w Ameryce”

Najważniejsza nekropolia w Stanach Zjedoczonych, miejsce spoczynku bohaterów narodowych – Arlington National Cemetery. O cmentarzu tym mówi się, że jest „najsmutniejszym skrawkiem ziemi w Ameryce”.
Arlington National Cemetery (Cmentarz Narodowy w Arlington) znajduje się w hrabstwie Arlington w stanie Wirginia, na zachód od Waszyngtonu, po drugiej stronie rzeki Potomac. Został założony podczas wojny secesyjnej na terenie posiadłości należącej do Mary Ann Lee, żony generała wojsk Konfederacji Roberta E. Lee.
Cmentarz, wraz z Arlington House, Memorial Drive, Hemicycle, Arlington Memorial Bridge, tworzą Arlington National Cemetery Historic District, który od kwietnia 2014 r. widnieje w oficjalnym rejestrze zasobów kulturowych Stanów Zjednoczonych zasługujących na ochronę (National Register of Historic Places).

Cmentarz Narodowy w Arlington

W 1802 roku George Washington Parke Custis, wnuk Marthy Washington, nabył ziemię i rozpoczął budowę Arlington House, rezydencji, która z czasem stała się swoistym muzeum Rewolucji, a teraz jest najważniejszym miejscem pochówku w Stanach Zjednoczonych.

Po przedwczesnej śmierci rodziców, wychowaniem George’a Washingtona Custisa i jego siostry zajęła się para prezydencka. Dorastał on w rodzinnej siedzibie Jerzego Waszyngtona, Mount Vernon i wyrósł na wartościowego, wiernego tradycjom człowieka z nienagannymi manierami. Gdy wybudował Arlington House,zgromadził w nim memorabilia po przywódcy wojny o niepodległość. Dwa lata później Custis ożenił się z Mary Lee Fitzhugh. Cały czas powiększał swoje historyczne zbiory, które udostępniał tym, kórzy uprzednio prosili o o zaproszenie do posiadłości. Żona Curtisa, Mary Lee zajmowała się domem i hodowlą róż.

Po jego śmierci, majątek przeszedł w posiadanie córki Curtisa, Mary Anna, która poślubiła oficera Armii Stanów Zjednoczonych Roberta E. Lee, jednego z najwybitniejszych dowódców armii amerykańskiej. Ostatnią wolą Curtisa było, by Mary Lee mieszkała tam do końca swoich dni, ale nie mogła sprzedać nawet części tej posiadłości.
Kilka lat później wybuchła wojna secesyjna. Stan Wirginia przyłączył się do Południa, a gen. Lee poparł Konfederatów, co uznano za zdradę. W 1861 roku, Lee przygotowywał do walki armię konfederacką, a jego rodzina obawiając się o swoje bezpieczeństwo, opuściła w pośpiechu Arlington. Na rozkaz Lincolna, posiadłość została zajęta przez jego wojsko. W pobliżu stolicy toczyły się walki. W maju 1864 r. cmentarze w obrębie Waszyngtonu były przepełnione z powodu ofiar wojny domowej. Z tej właśnie przyczyny szczątki szeregowca Williama Christmana zostały pogrzebane w posiadłości Arlington. Jego pogrzeb był pierwszym na tym terenie. 15 maja 1864 r. kwatermistrz generał Montgomery C.Meigs wydzielił 200 aktów w sąsiedztwie domu w Arlington z przeznaczeniem na narodowy cmentarz. Do końca wojny spoczęło tam 16 tys. osób i z czasem powstała gigantyczna nekropolia. Położony na wzgórzu dom gen. Lee jest centralnym miejscem cmentarza, w którym znajduje się muzeum, a w nim pamiątki po Waszyngtonie i rodzie Lee.

Arlington House

Na Cmentarzu Narodowym w Arlington spoczywają weterani wszystkich wojen w których brały udział Stany Zjednoczone w całej swojej historii, od rewolucji amerykańskiej aż po dzień dzisiejszy. Jest to także miejsce pochówku niewielkiej liczby cywilów, którzy w jakiś sposób byli związani z armią lub polegli w czasie pełnienia obowiązków. Są tu groby: dwudziestego siódmego prezydent USA Williama Tafta; prezydenta JF Kennedy’ego i niedoszłego prezydenta R. Kennedy’ego; generała Johna Pershinga, którego nazwiskiem nazwano pocisk rakietowy MGM-31 Pershing oraz czołg M26 Pershing; najmłodszego żonierza US Army (11-letniego dobosza, który wsławił się odwagą w czasie Wojny Secesyjnej); boksera Joe Louisa, kilkunastu generałów, sędziów Sądu Najwyższego, Audiego Murphy’ego (najbardziej odzaczonego żołnierza IIWW), kompoytora Glenna Millera i wielu innych. Znajdują się tam także mogiły zbiorowe walczących w I i II wojnie światowej, wojnie koreańskiej oraz wietnamskiej. Do roku 1992 na cmentarzu znajdował się grób Ignacego Jana Paderewskiego.
Grób Joe Louisa

Cmentarz w Arlington to okazały park na wzgórzu, który rozciaga się na przestrzeni 612 akrów. W maju 2014 r. minęła 150 rocznica powstania nekropolii. W 2012 r. Narodowy Cmentarz w Arlington stał się najbardziej technologicznie zaawansowanym miejscem pochówku na świecie. Wszystkie nagrobki znajdujące się w tej najbardziej znanej nekropoli Stanów Zjednoczonych zostały sfotografowane, a zarząd cmentarza uruchomił elektroniczną bazę danych wszystkich tam pochowanych. Do 2010 roku ewidencja cmentarza przechowywana była tylko i wyłącznie na papierze. Dzięki interaktywnej mapie, w bardzo szybki sposób można odszukać wybrane miejsce pochówku danego żołnierza i jego lokalizację.

Jednym z najważniejszych miejsc na cmentarzu w Arlington jest The Tomb of the Unknowns (Grób Nieznanych Żołnierzy) będący hołdem dla bezimiennych żołnierzy amerykańskich poległych podczas wojen prowadzonych przez Stany Zjednoczone. Znajdują się tam szczątki niezidentyfikowanych amerykańskich żołnierzy, ofiar I i II wojny światowej oraz wojny koreańskiej i wietnamskiej. Od 2 lipca 1937 roku przy Grobie Nieznanego Żołnierza czuwa nieustająca warta żołnierska. Wcześniej, od 1926 roku, cywilna warta miała miejsce tylko w godzinach otwarcia cmentarza. Od 1948 roku pełnią ją żołnierze ze specjalnego reprezentacyjnego plutonu 3. Pułku Piechoty Armii Stanów Zjednoczonych.

Wartownicy zmieniają się podczas uroczystych ceremonii, które mają miejsce co trzydzieści minut latem i co godzinę zimą. W czasie, gdy cmentarz jest zamknięty, zmiana warty następuje co 2 godziny. Podczas warty każdy z żołnierzy stoi przez 21 sekund zwrócony twarzą w kierunku grobu, a następnie wykonuje 21 kroków w ściśle określonym kierunku, potem znowu przyjmuje postawę zasadniczą na 21 sekund i wraca na pierwotną pozycję. Tak postępuje przez cały czas trwania warty. Liczba 21 symbolizuje najwyższy honor wojskowy, jakim jest salwa honorowa składająca się z 21 strzałów. Broń wartownika zawsze jest po stronie dalszej od grobu, co symbolizuje gotowość jej użycia w każdej chwili.
The Tomb of the Unknowns
The Tomb of the Unknowns jest częścią Amfiteatru Pamięci (Arlington Memorial Amphitheater), w którym odbywają się uroczystości z okazji Veterans Day, Memorial Day czy pogrzeby.
Arlington Memorial Amphitheater
Do najczęściej odwiedzanych miejsc na cmentarzu należy grobowiec rodziny Kennedy, przy którym płonie wiecznie znicz. Jest tam pochowany 35 prezydent Satnów Zjednoczonych John Fitzgerald Kennedy, który został zastrzelony w teksańskim mieście Dallas 22 listopada 1963 r., jego małżonka Jacqueline, a także brat Robert, którego również dosięgnęła kula zamachowca. Z grobem JFK związana jest ciekawa historia. Na tydzień przed zabójstwem, Kennedy składał kwiaty na cmentarzu Arlington, stojąc na zboczu wzgórza, zachwycał się panoramą Waszyngtonu. Ponoć miał powiedzieć, że mógłby tam spędzić wieczność. Słowa te okazały się być prorocze. Brat Kennedy’ego, Robert ustalil po jego śmierci, w którym dokładnie miejscu prezydent wypowiedział te słowa i JFK został tam właśnie pochowany. Robert Kennedy kilka lat później spoczął niedaleko brata.
Grób prezydenta John F. Kennedy'ego i jego żony Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis
Na narodowym centarzu znajduje się także, m.in: monument poświęcony 266 marynarzom krążownika pancernego USS “Maine”( USS Maine Mast Memorial), którzy zginęli w wyniku eksplozji i zatonięcia okrętu w 1898 roku oraz miejsce pamięci ofiar lotów promów kosmicznych Challenger i Columbia (Space Shuttle Challenger Memorial), które zakończyły się katastrofami.

*Co roku Narodowy Cmentarz w Arlington odwiedza ponad 4 miliony osób.
*Odbywa się tam średnio około 5.000 pogrzebów rocznie, zazwyczaj sześć dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty. Średnio każdego dnia jest ich od 27 do 30.
*Flagi w Arlington National Cemetery są opuszczane do połowy masztu pół godziny przed pierwszym pogrzebem danego dnia, aż do momentu, kiedy zakończy się ostatnia ceremonia i jeszcze pół godziny po ostatnim pogrzebie.
*Pochowano tu prawie 5.000 nieznanych żołnierzy
*Znani ludzie, którzy spoczywają na cmentarzu w Arlington:
Prezydent William Taft
Prezydent John F. Kennedy i jego żona Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis
– Senatorowie i bracia JFK, Robert F. Kennedy i Edward M. Kennedy
– Prezesi Sądu Najwyższego Earl Warren, Warren Burger i William Rehnquist
Generał George C. Marshall
Margariette Higgins, laureatka nagrody Pulitzera, korespondentka wojenna
Dashiell Hammett, pisarz, weteran I i II wojny światowej
Spotswood Poles, piłkarz Negro Leagues
Audie Murphy, aktor i wojskowy, który stał się bohaterem narodowym w czasie II wojny światowej jako najbardziej uhonorowany żołnierz
Glenn Miller, znany kompozytor amerykański, puzonista, aranżer, lider big bandu. Na cmentarzu jest jego nagrobek, ale ciało Millera nigdy nie zostało odnaleziono po katastrofie lotniczej w II wojnie światowej. W 1983 brat muzyka, Herb, ogłosił, że Miller nie zginął w katastrofie lotniczej, lecz zmarł następnego dnia w szpitalu na raka płuc. Herb Miller twierdził, jakoby to on sam miał sfabrykować historię o katastrofie samolotu, gdyż jego brat chciał “umrzeć jako bohater”.
James Parks, były niewolnik z Arlington, grabarz, jedyna osobą, pochowany na cmentarzu Arlington, który urodziła się na terenie tego obiektu.
Anita Newcomb McGee, pierwszą kobietą chirurg armii i założyciel Army Nurse Corps
Walter Reed, pionier – bakteriolog
– Astronauci: ppłk Virgil I. “Gus” Grissom i porucznik komandor Roger Chaffee, ponieśli śmierć w pożarze w wyniku poparzeń i zatrucia tlenkiem węgla na pokładzie ich statku kosmicznego Apollo w Cape – Canaveral na Florydzie
Sierż. Mark Matthews, najstarszy z Żołnierzy Buffalo (w 2005 roku miał 111 lat)
Medgar Evers, zamordowany przywódca prawa cywilnego
Thurgood Marshall, pierwsza Afro-Amerykanka, sędzie Sądy Najwyższego
Joe Louis, amerykański bokser wagi ciężkiej, mistrz świata 1937-1949. Uznawany za jednego z najwybitniejszych bokserów wszech czasów.
Lee Marvin, aktor i weteran II wojny światowej
Pierre Charles L’Enfant, architekt i projektant miasta Waszyngton

Cmentarz Arlingon10

Cmentarz Arlingon6

Cmentarz Arlingon4

Cmentarz Arlingon3

Cmentarz Arlingon9

Cmentarz Arlingon8

Grób Roberta Kennedy'ego

Grób Glenna Millera

Cmentarz Arlington13

Cmentarz Arlingon14

Cmentarz Arlingon12

Cmentarz Arlingon11

EJ
Zdjęcia: Ewa Jaczynski/ Wikipedia

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e