Choroba legionistów w Nowym Jorku

Nowojorski Departament Zdrowia zidentyfikował w Bronksie skupisko zachorowań na chorobę legionistów i odkrył jej prawdopodobną przyczynę.
Wczoraj wieczorem wydział spotkał się z mieszkańcami jednego z miejskich osiedli na Bronskie, gdzie w ciągu ostatniego miesiąca chorobę rozpoznano u ośmiu osób.

Wstępne badania wykazały, że groźną bakterie, która jest przyczyną choroby legionistów odkryto w wieży służącej do chłodzenia systemów grzewczych i elektrycznych w kompleksie mieszkalnym z 15.000 mieszkań w północnej części Bronksu.

Departament Zdrowia nakazał odkażenie wież. Zarządzająca kompleksu, River Bay Corporation w sobotę rozpoczął dezynfekcję wody w układzie chłodzenia dwutlenkiem chloru. Spółka zapewnia, że firma chemiczna oczyści wieżę, by w przyszłości ponownie nie pojawiły się tam bakterie. Zabiegi te będą kosztowały 200 tys. dolarów.

Choroba legionistów (inaczej legioneloza lub legionelloza) – to ciężka zakaźna choroba dróg oddechowych wywołana zakażeniem Gram-ujemną bakterią Legionella pneumophila.

Po raz pierwszy bakteria ta została wyizolowana podczas epidemii zachorowań, która miała miejsce w 1976 r. w Filadelfii, w trakcie zjazdu weteranów wojennych w hotelu Bellevue Stratford Hotel. Już dwa dni od jej rozpoczęcia jeden z uczestników zachorował na ciężkie zapalenie płuc. Liczba osób które zachorowały różni się w zależności od źródeł, ale przyjmuje się, że ogółem zachorowało 221 z czego 34 osoby zmarły (29 uczestników i 5 z obsługi hotelu).
Dochodzenie przeprowadzone przez ośrodek CDC z Atlanty ostatecznie 18 stycznia 1977 r. dowiodło, że to bakteria Legionella pneumophila jest odpowiedzialna za te zachorowania.
Do rozwoju bakterii doszło w hotelowym systemie klimatyzacji.

Bakterie Legionella występują w różnych instalacjach wodnych. Rozmnażają się w ciepłej, stojącej wodzie w wieżach chłodniczych systemów klimatyzacji, niektórych instalacjach hydraulicznych (szczególnie w prysznicach), a także w wannach z masażem wodnym, rozpylaczach i ozdobnych fontannach.

Choroba zwykle zaczyna się objawami typowymi dla grypy: gorączką, zmęczeniem, bólem głowy i mięśni. Potem pojawia się suchy kaszel i trudności w oddychaniu, które mogą przejść w ostre zapalenie płuc. U niektórych osób może wystąpić biegunka, a także poczucie zagubienia i dezorientacji.

Choroba może dotknąć wszystkie grupy wiekowe. Najwięcej przypadków odnotowuje się jednak u osób powyżej 50 roku życia. Bardziej podatni na zakażenie są mężczyźni, a także osoby palące, nadużywające alkoholu lub cierpiące na przewlekłe choroby oraz osoby, których układ odpornościowy jest osłabiony.

Według Światowej Organizacji Zdrowia , liczba śmiertelnych ofiar Legionelli sięga od 20 do 100 tys. osób rocznie. Najczęściej przyczyną śmierci jest nieprawidłowo postawiona diagnoza.
EJ
Zdjęcie: Wikipedia

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e