Chiński Nowy Rok w Nowym Jorku

19 lutego rozpoczął się chiński Nowy Rok, który potrwa do 7 lutego 2016 r. Patronuje mu Koza (Owca). Dla Chińczyków jest to najważniejsze ze świąt. Swoje noworoczne tradycje kultywują nowojorczycy chińskiego pochodzenia.

Koza albo inaczej Owca (羊) jest ósmym znakiem Chińskiego Zodiaku. Cyfra 8 jest uważana za bardzo szczęśliwą. Symbolizuje mądrość, pomyślność i dobrobyt. Koza sprzyja rozwojowi sztuki, nowym trendom w modzie. Jest to znak artystów i kreatywności. Każdy aktywny i pomysłowy człowiek może w tym roku liczyć na pomyślny los. Według różnych podań Owca (Koza), reprezentuje energię Yin, czyli symbol pokoju, harmonijnego współistnienia i wyciszenia. Pokój jest zatem nadrzędnym nastrojem tego roku. Szczęśliwymi liczbami są 3, 4, 9; zaś należy unikać 6, 7, 8.

W dzielnicy Bensonhurst w Brooklynie okoliczne chińskie sklepy nawiedzał dziś lew, który według chińskich wierzeń jest symbolem potęgi, dostojeństwa i szczęścia, ma chronić przed złymi mocami. Wizerunek lwa wykorzystywany jest podczas istotnych uroczystości w tradycyjnym ulicznym widowisku, tzw. „tańcu lwa”.

Taniec Lwa odgrywa bardzo ważną rolę w mitologii chińskiej i symbolizuje przede wszystkim szczęście i ochronę. Według legendy bardzo dawno temu istniał potwór zwany Nian (年 – znak przedstawiający w języku chińskim rok) , który atakował ludzi i zwierzęta. Był bardzo silny i szybki. Nawet tygrys i lampart nie dali rady go powstrzymać. Ludzie więc w strachu i desperacji poprosili o pomoc lwa, który odważnie zmierzył się z potworem i dotkliwie go zranił. Nian osłabiony uciekł i przez cały rok leczył swe rany. Po roku powrócił, ale tym razem ludzie nie mogli liczyć na pomoc lwa. Dwóch chłopców wymyśliło więc, że przebiorą się za lwa i wystraszą stwora. Pomysł okazał się skuteczny, Nian wystraszył się, a od tej pory taniec lwa stał się noworoczną tradycją.

Pokazowi tańca lwa zawsze towarzyszy energiczna gra na wielkim bębnie, talerzach i gongu. Lwa animują tancerze, poruszając kukłą w wybijanym wojennym rytmie. Taniec i hałaśliwa muzyka ma wg. wierzeń odpędzić złe duchy i przyspieszyć nadejście chwil szczęścia i dostatku.

Jednym ze szczegółów ceremonii jest zielona sałata wokół której tańczy lew i którą stara się zdobyć, a następnie niszczy. Taniec ten symbolizuje w chińskiej kulturze wyzwania i trudności jakim trzeba stawić w drodze do osiągnięcia swoich celów. W języku chińskim jedno z określeń na zieloną chińską sałatę to Qing brzmiące tak samo jak nazwa znienawidzonej przez chińczyków mandżurskiej Dynastii Qing (清), którą chcieli obalić. Upragniony koniec jej rządów, kojarzył się z powrotem wszelkiego dobrobytu i szczęścia.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e