Były szef FBI sporządził notatkę ze spotkania z prezydentem Trumpem, który miał go poprosić o zakończenie śledztwa generała Flynna

Zwolniony w ubiegłym tygodnniu szef FBI James Comey sporządził notatkę, z której wynika, że prezydent Donald Trump poprosił go o zakończenie śledztwa w sprawie powiązań z Rosją jego byłego doradcy ds. bezpieczeństwa Michaela Flynna. Biały Dom temu zaprzecza.

Comey mógłby stworzyć ślad na papierze, by udokumentować nieprawidłowe zachowanie Trumpa, mówią źródła, na które powołuje się New York Times.

Dyrektor FBI James Comey napisał w lutym notatkę, że Donald Trump sugerował mu zamknięcie śledztwa w sprawie rosyjskich powiązań Michaela Flynna – byłego doradcy prezydenckiego ds. bezpieczeństwa, poinformował New York Times.

“Mam nadzieję, że możesz sobie dac z tym spokój” – powiedział prezydent Trump Comeyowi, czytamy w New York Times, powołującym się na dwa źródła FBI.

Comey napisał podobno notatkę zawierającą szczegóły rozmowy z Trumpem pewnego dnia po rezygnacji Flynna. Comey rzekomo zaczął dokumentować swoje rozmowy z prezydentem, bowiem sądził, że Trump próbuje wywrzeć niewłaściwy wpływ na kierunek dochodzeń w sprawie powiązaniach współpracowników Trumpa z Rosją.

Notatka Comeya jest najbardziej oczywistym dowodem na to, że prezydent próbował bezpośrednio wywierać wpływ na Departament Sprawiedliwości i dochodzenia FBI.

Jeden z dziennikarzy MSNBC i były funkcjonariusz ds. sprawiedliwości w Departamencie Sprawiedliwości stwierdził, że mogą istnieć też inne dokumenty.

“Jedną z rzeczy, którą dowiedziałem się w Departamencie Sprawiedliwości o Comeyu: zostawia chroniący go papierowy ślad, gdy tylko uzna, że coś jest nie w porządku. Czekajmy na dalsze informacje “
– powiedział 11 maja Matthew Miller.

Biały Dom odrzuca wersję o notatce Comeya.
“Chociaż prezydent wielokrotnie wyrażał pogląd, że generał Flynn jest przyzwoitym człowiekiem, który służył i chronił nasz kraj, prezydent nigdy nie prosił pana Comey ani nikogo innego, aby zakończył śledztwo, w tym jakiekolwiek śledztwo dotyczące generała Flynna” – oświadczył Biały Dom.
“Prezydent ma ogromny szacunek dla naszych agencji egzekwowania prawa i wszystkich dochodzeń. To nie jest prawda ani dokładna wizja rozmowy między prezydentem a panem Comeyem”.

Według notatki, Trump powiedział mu, że Flynn nie zrobił nic złego i ma nadzieję, że to zrozumie i zakończy śledztwo w jego sprawie.

New York Times poinformował, że notatki agentów FBI są powszechnie uznawane za wiarygodne dowody w sądzie.
Trump zwolnił Comeya w zeszłym tygodniu, przyznając w wywiadzie telewizyjnym, że jednym z powodów było to, iż uważa, że “sprawa rosyjska” jest “wymyśloną opowieścią”.
Odwołanie Comeya wywołało krytykę zarówno ze strony Republikanów, jak i Demokratów. Trump jest drugim prezydentem, który kiedykolwiek zwolnił dyrektora FBI w 82-letniej historii departamentu.

Generał Michael Flynn, doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego podał się do dymisji w połowie lutego. Powodem były kontrowersje związane z jego kontaktami z rosyjskim ambasadorem w Stanach Zjednoczonych. Flynn miał zmylić urzędników administracyjnych w kwestii dotyczącej jego kontaktów z rosyjskim ambasadorem w Stanach Zjednoczonych. Był potencjalnie narażony na szantaż ze strony Rosjan. Flynn jest najkrócej urzędującym doradcą prezydenckim we współczesnej historii Stanów Zjednoczonych.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e