Były doradca prezydenta Trumpa Michael Flynn przyznał się do złożenia fałszywych zeznań FBI

W ramach zawartej ugody, były doradca prezydenta Trumpa Michael Flynn przyznał się do winy, że składał fałszywe zeznania w FBI w sprawie jego kontaktów w rosyjskim dyplomatą Sergeyem Kislyakiem. Wyjawił, że współpracuje z biurem specjalnego prokuratora Roberta Muellera.

Były dyrektor FBI, prokurator specjalny Robert Mueller, którego zadaniem jest nadzorowanie zakrojonego na szeroką skalę federalnego śledztwa w sprawie zarzutów o ingerencję Rosji w wybory prezydenckie w 2016 r. oskarżył byłego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Donalda Trumpa, Michaela Flynna, że “umyślnie i świadomie” składał w FBI “nieprawdziwe, fikcyjne i fałszywe oświadczenia” dotyczące rozmów z rosyjskim ambasadorem. Michael Flynn przyznał się w piątek do stawianych mu zarzutów przed amerykańskim sędzią okręgowym Rudolphem Contrerasem w sądzie federalnym D.C.

Flynn, który został zwolniony po zaledwie 24 dniach pracy, był jednym z pierwszych współpracowników Donalda Trumpa, którzy zostali poddani kontroli w federalnym śledztwie prowadzonym przez specjalnego prokuratora Roberta Muellera dotyczącego możliwej zmowy między Moskwą a kampanią Trumpa.

Dwustronicowa informacja złożona w czwartek w sądzie federalnym zawiera szereg fałszywych oświadczeń, które Flynn wypowiedział na temat swoich kontaktów z rosyjskim ambasadorem Sergeyem Kislyakiem pod koniec grudnia 2016 r.
Stwierdzono, że Flynn fałszywie zeznawał, iż nie poprosił Kislyaka “o powstrzymanie się od eskalacji sytuacji w odpowiedzi na sankcje nałożone przez USA przeciwko Rosji” i że nie przypominał sobie, że Kislyak powiedział mu, że Rosja zdecydowała się złagodzić swoją reakcję w wyniku jego próśb.

Flynn miał także fałszywie twierdzić, że nie poprosił Kislyaka o “opóźnienie głosowania lub jego udaremnienia” w sprawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, a następnie niezgodnie z prawdą zaprzeczył, że Kislyak przedstawił odpowiedź Rosji na to żądanie.
Michael Flynn przyznał, że starszy członek zespołu przejściowego Trumpa nakazał mu nawiązać kontakt z rosyjskimi urzędnikami w grudniu 2016 r.

Michael Flyn wydał oświadczenie:

“Po ponad 33 latach służby wojskowej w naszym kraju, w tym prawie pięciu latach walki z dala od mojej rodziny, a następnie mojej decyzji o dalszym służeniu Stanom Zjednoczonym, niezwykle bolesne było znoszenie przez te wiele miesięcy fałszywych oskarżeń o „zdradę” i inne skandaliczne czyny. Takie fałszywe oskarżenia są sprzeczne ze wszystkim, co kiedykolwiek zrobiłem i za czym się opowiadałem. Ale przyznaję, że działania, do których przyznałem się dzisiaj w sądzie, były złe i w związku z tym, że wierzę w Boga, pracuję nad rym, by to naprawić. Moje przyznanie się do winy i zgoda na współpracę z Biurem Prokuratora Specjalnego odzwierciedlają decyzję, którą podjąłem w najlepszym interesie mojej rodziny i naszego kraju. Akceptuję pełną odpowiedzialność za moje działania”.

W zeszłym miesiącu w związku z tym samym śledztwem oskarżono byłego przewodniczącego kampanii Donalda Trumpa, Paula Manaforta i jego zastępcę Ricka Gatesa. Obaj nie przyznali się do winy. Z kolei doradca ds. polityki zagranicznej w kampanii Trumpa George Papadopoulos przyznał się do winy za złożenie fałszywego oświadczenia w FBI w sprawie kontaktów z urzędnikami związanymi z rosyjskim rządem.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e