Burmistrz de Blasio zaprzysiężony na drugą kadencję

W pierwszy dzień Nowego Roku, odbyła się inauguracja zaprzysiężenia na drugą kadencję burmistrza Wielkiego Jabłka Bill de Blasio. Zaprzysiągł go senator z Vermont, urodzony w nowojorskim Brooklynie Bernie Sanders.

Bill de Blasio obiecał, że przez następne cztery lata będzie się nadal przeciwstawiał polityce prezydenta Donalda Trumpa, którego nie wymienił z nazwiska. Powiedział, że “robienie czegokolwiek mniej byłoby obrażeniem naszej tożsamości jako nowojorczyków”.

De Blasio ogłosił, ze Nowy Jork rozpoczyna Nowy Rok od rekordowo niskiego wskaźnika morderstw. “Jesteśmy najbezpieczniejszym dużym miastem w Ameryce” – powiedział. “Jesteśmy bezpieczniejsi niż kiedykolwiek od 1950 roku” – mówił burmistrz Wielkiego Jabłka.

“Najgłębszym, najwierniejszym udziałowcem tego miasta są ludzie, którzy wykonują pracę, którzy każdego dnia sprawiają, że to miasto ożywa, ale nie zbyt często czerpali korzyści” – powiedział de Blasio. “Mamy obowiązek, każdy z nas, aby zapewnić, by Nowy Jork pozostał
drogowskazem dla naszego narodu i dla naszego świata”.

Burmistrz w swoim przemówieniu zachwalał pierwsze sukcesy w kwestii zapewniania powszechnego przedszkola dla czterolatków, mówił o inwestycjach w przystępne cenowo mieszkania oraz staraniach na rzecz ograniczenia przestępczości i uczynienia miasta dostępnym dla wszystkich jego mieszkańców.

W ceremonii uczestniczyło 950 osób. Amerykańskie media wskazują na nieobecnych z demokratycznego establishmentu, w tym gubernatora Andrew Cuomo, z którym de Blasio często prowadził publiczne spory. Nie było też Hillary i Billa Clintonów. Clinton zaprzysiągł w 2014 r. de Blasio na pierwszą kadencję.

Bill de Blasio urodził się w w 1961 r, w Nowym Jorku, jako Warren Wilhelm, Jr. Jego ojciec miał niemieckie pochodzenie, a jego dziadkowie ze strony matki byli włoskimi imigrantami. Wychował się w Cambridge, Massachusetts. Studiował stosunki międzynarodowe na New York University i Columbia University. Mieszka w dzielnicy Park Slope w Brooklynie. W 2001 roku wygrał wybory do rady miasta, reprezentując dzielnice Brooklynu: Park Slope, Borough Park, Cobbie Hill, Kensigton i Caroll Gardens. Zasiadał w niej trzy kadencje. W 2009 r. wygrał wybory na miejskiego rzecznika praw obywatelskich. 1 stycznia 2014 r. objął urząd 109. burmistrza Nowego Jorku. W 2017 r. wygrał reelekcję, uzyskując blisko 70 procent głosów. Jest pierwszym demokratą w Nowym Jorku, który wygrał reelekcję od czasu Eda Kocha w 1985 roku.
Żoną de Blasio jest działaczka społeczna i poetka Chirlane McCray. Mają dwoje dzieci, córkę Chiarę i syna Dantego.

Po zdecysowanej wygranej w listopadzie, burmistrz Bill de Blasio oświadczył, że otrzymał mandat od nowojorczyków, by zapewnić, że Nowy Jork stanie się “najsprawiedliwszym wielkim miastem w Ameryce”.
Podczas dzisiejszej ceremonii inauguracyjnej na schodach ratusza, De Blasio wraz zajmującym stanowisko kontrolera miejskiego Scott Stringer i rzeczniczką spraw publicznych Letitią James powtórzyli to wezwanie, ze szczególnym naciskiem na rozwiązanie problemu szeroko pojętej przystępności.

Mimo że wygłoszone przemówienia były na ogół krótkie, każdy z zabierających głos mówił o sprawiedliwości jako celu na następne cztery lata, wspominając o tworzeniu i utrzymywaniu tanich mieszkań lub zapewnieniu “równej płacy za taką samą pracę” , co nie ma być jedynie utartym sloganem.

Scott Stringer wspomniał o kryzysie dostępności, zauważając, że do zwalczania takich problemów jak bezdomność i brak tanich mieszkań konieczne będą “odważne pomysły”. “Jeśli staniemy się miejscem, w którym opłata za wstęp to kondominium o wartości 2 milionów dolarów i gdzie tylko najbardziej uprzywilejowani mogą się rozwijać, zdradzimy nowojorskie przyrzeczenie” – powiedział Stringer.

„…Możemy być miastem, w którym wzrost gospodarczy nie odbywa się kosztem sprawiedliwej gospodarki” – kontynuował Stringer.
Rzecznik praw publicznych Letitia James, która dziś została zaprzysiężona na drugą kadencję przez pastora swojego brooklyńskiego kościoła również podjęła te kwestie w swoim przemówieniu, wymieniając jednocześnie osiągnięcia jej biura w ciągu ostatnich czterech lat. Wspomniała o Landlord Watchlist – liście najgorszych właścicieli lokali mieszkalnych w Nowym Jorku i pomoc przy przegłosowaniu przepisów dotyczących zakazu zadawania pytania o historię wynagrodzeń osób ubiegających się o dane stanowisko pracy.

Jednak “najbardziej palącym problemem w naszym mieście tw tym pokoleniu są tanie mieszkania” – powiedziała James. Zapewniała, że w swojej drugiej kadencji będzie się starała rozwiązać ten problem, czy to poprzez przyznawanie “preferencyjnego czynszu” stałego lub tworzenie większej liczby mieszkań, a nie schronień, dla bezdomnych nowojorczyków.

“Jesteśmy tutaj, aby podziękować burmistrzowi Billowi de Blasio za prowadzenie tego miasta i uczynienie go jednym z najbardziej postępowych miast”
– mówił Senator Bernie Sanders Sanders, zanim przed złożeniem przysięgi przez burmistrza de Blasio.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e