Brooklyn Botanic Garden – oaza piękna i spokoju w betonowej dżungli

W Nowym Jorku, zwanym betonową dżunglą jest oaza piękna i spokoju. Przy Washington Avenue na Brooklynie znajduje się zapierający dech w piersiach ogród botaniczny. W tej zielonej miejskiej enklawie można się poczuć jak w Arkadii, fikcyjnej krainie, uważanej przez poetów za ziemski raj, symbol wyidealizowanej krainy spokoju, ładu, sielankowej, wiecznej szczęśliwości i beztroski. Brooklyn Botanic Garden jest pełen uroku, szczególnie wiosną.

Brooklyn Botanic Garden (BBG) został zaprojektowany w 1910 roku przez braci Olmsted w stylu elżbietańskich ogrodów zielarskich. Zajmuje powierzchnię 52 akrów (21 ha). Każdego roku odwiedza go ponad 900 tys. gości.

Jest tu ponad 200 wiśniowych i czereśniowych drzew, 42 azjatyckich gatunków i odmian. Pierwsze wiśnie posadzono w ogrodzie po I wojnie światowej. Był to prezent od japońskiego rządu. Co roku na wiosnę, gdy drzewa są w rozkwicie organizowany jest miesięczny festiwal wiśni nazwany hanami – japońska tradycja “oglądania kwiatów”. Na jego zakończenie odbywa się Sakura Matsuri, jedna z najpopularniejszych imprez w BBG – weekend z kulturą i tradycjami Japonii.

B
W brooklyńskim ogrodzie botanicznym jest część japońska. Ogród japoński został zbudowany w latach 1914 – 1915 przez japońskiego projektanta krajobrazu, Takeo Shiota. Jest to dar dobroczyńcy BBG i powiernika Alfreda T. White’a. Powszechnie uważany przez wielu architektów krajobrazu za arcydzieło. To mieszanka stylu starożytnego z nowoczesnym.

BG1
Na 3 akrach powierzchni ( 1,2 ha) są wzgórza, wodospad, staw i wyspa. Wśród elementów architektury ogrodu są starannie umieszczone kamienie, drewniane mostki, kamienne latarnie, zadaszony drewniany taras, japońska brama Torii zwykle stojąca u wejścia do przybytku Sanktuarium – kapliczki Shinto, co symbolizuje przejście od profanum do sacrum. Staw wypełniony jest setkami japońskich ryb koi. Elementem, który można odkryć podczas spacerowania po szlaku jest także japońska świątynia poświęcona duchom wilków.

B1

W BBG swoje miejsce ma największa w Ameryce Północnej kolekcja róż. Cranford Rose Garden został otwarty w czerwcu 1928 roku. Zaprojektował go Harold Caparn, architekt krajobrazu i ogrodnik Montague Free. Rok wcześniej Walter V. Cranford ,inżynier budowlany, którego firma zbudowana wielu tuneli metra w Brooklynie, podarował BBG 15 tys. dolarów na powstanie różanego ogrodu. Wiele roślin z początków ogrodu nadal w nim rośnie. W różanym ogrodzie jest ponad 5.000 krzewów, prawie 1.400 gatunków róż, w tym dikie róże, stare róże ogrodowe, róże hybrydowe, herbatnie, tzw. grandifloras, róże o kwiatach rosnących w dużych pękach, z gatunku polyantha, hybrid perpetuals (remontantki) i wiele innych.

 

BG6

Dzięki darowiźnie przekazanej przez założyciela Folger Shakespeare Library w Waszyngtonie, Henry Clay Folgera w 1925 r. w BBG powstał Shakespeare Garden. Znajduje się w nim ponad 80 rodzajów rośli wymienianych w sztukach i wierszach Williama Szekspira. Na etykietach roślin widnieją ich botaniczne, a także szekspirowskie nazwy, odpowiednie cytaty, a w niektórych przypadkach, graficzne ilustracje.

 

BG10

Obok Shakespeare Garden jest także ogród zapachów – Fragrance Garden z brajlowskimi znakami informacyjnymi, pierwszy w kraju ogród zaprojektowany dla osób niewidomych i niedowidzących. Każdy, kto się w nim znajdzie próbuje przy zamkniętych oczach poczuć zapach pocieranych palcami pachnących liści. Są tam posadzone także rośliny z pachnącymi kwiatami i kuchenne zioła.
W Brooklyn Botanic Garden znajduje się także najstarszy na świecie ogród dzieci. Został otwarty w 1914 roku z inicjatywy pedagog BBG, Ellen Eddy Shaw. Dzieciom wydzielono 1 – hektarową działkę, na której magą własnoręcznie zasiać czy zasadzić kwiaty i warzywa.

Wspomnieć należy także o Ścieżce Celebrytów, która honoruje sławne żyjące i nie żyjące już osoby urodzone w Brooklynie, na przykład Barbra Streisand, Woody, Allen i Walt Whitman, Mel Brooks, Barry Manilow, Rita Hayworth. To szlak wyłożony płytami chodnikowymi z wygrawerowanymi nazwiskami. Droga ta prowadzi do Amfiteatru Alfreda T. White’a , w którym odbywają się mini koncerty i spektakle.

BS

Pnadto Steinhardt Conservatory mieści bogatą kolekcję roślin w trzech oszklonych pawilonach, w których panuje klimat tropikalny, ciepły umiarkowany i pustynny. W każdym z powieszczeń mieszczą się charakterystyczne dla danego klimatu rośliny. Na terenie ogrodu botanicznego znajduje się także C.V. Starr Bonsai Museum. To jeden z najstarszych zbiorów zminiaturyzowanych doniczkowych drzew w kraju.

BG11

B2

B3

B4

BG2

BG3

BG4

BG5

BG7

BG8

BG9

BG12

BG13

BG14

BG15

BG16

BG17

BG18
EJ
Zdjęcia: Ewa Jaczynski

 

Brooklyn Botanic Garden
Adres:
150 Eastern Parkway
990 Washington Avenue
Brooklyn, NY 11225

Dojazd:
linie metra B, Q, 2, 3, 4, 5, S

Godziny otwarcia:
Wtorek – Piatek: 8:00 – 18:00
Sobota i Niedziela: 10:00 – 18:00
Poniedziałki – BBG nieczynny (w najbliższy poniedziałek – Memorial Day ogród będzie otrwarty dla zwiedzajacych w godz. 10:00 – 18:00)

Bilety:
dorośli -$10
uczniowie i seniorzy powyzej 65 roku życia – 5 dolarów
dzieci poniżej 12 roku życia– wstęp wolny

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e