Blokada wydatków budżetowych. Wstrzymanie pracy części instytucji federalnych

Republikanie i Demokraci nie osiągnęli kompromisu w sprawie budżetu państwa. Brak porozumienia spowoduje częściowy paraliż administracji państwowej, tzw. „shutdown”.

Senat odrzucił stosunkiem głosów 50 do 49 ustawę o wydatkach państwa. By nie doszło do ich blokady, potrzebnych było 60 głosów. To czwarty „shutdown” w ostatnim ćwierćwieczu.
Jeszcze przed głosowaniem, prezydent Donald Trump zamieścił na Twitterze pesymistyczny wpis, w którym stwierdził, że Demokraci rzeczywiście chcieli „shutdown”, by “pomniejszyć sukces” ustawy podatkowej, która została przyjęta w zeszłym miesiącu.

Sekretarz prasowy Białego Domu, Sarah Sanders nazwała Demokratów “obstrukcyjnymi przegranymi”.
Demokraci sprzeciwiali się tej ustawie, starając się wywrzeć presję na Biały Dom, aby ochronić tzw. “dreamersów” – imigrantów – którzy zostali przywiezieni do USA jako dzieci i są tu teraz nielegalnie. Demokraci chcą, by mieli oni możliwość pozostania w kraju i by to zapewnienie było częścią umowy budżetowej.
Prezydent Trump argumentował, że ustalenia dotyczące programu ochrony młodych imigrantów przed deportacją, zw. Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA) muszą być powiązane z bardziej rygorystycznymi reformami imigracyjnymi, w tym finansowaniem muru granicznego.
Republikanie twierdzą, że prawodawstwo powinno być oddzielne od rządowej ustawy budżetowej.

Jak można się było spodziewać, obie strony szybko zaczęły obwiniać się nawzajem. Demokraci winą obarczają Republikanów, którzy kontrolują obie izby Kongresu, mają prezydenta w Białym Domu, ale borykają się trudnościami w związku z budowaniem wewnętrznego konsensusu. Republikanie mówią, że to Demokraci są odpowiedzialni, po tym, jak odmówili potrzebnych głosów do przezwyciężenia obstrukcji parlamentarnej w Senacie w związku z ich dążeniem do przeforsowania uchwalenia ustawodawstwa w celu ochrony przed deportacją około 700.000 młodszych imigrantów.
Republikanie przekonywali, że Demokraci zaszkodzili innym Amerykanom w celu ochrony “nielegalnych imigrantów”.

Blokada wydatków federalnych wpłynie na codzienne życie ludzi w całym kraju, niezależnie od tego, czy są pracownikami rządowymi czy też nie.
Setki tysięcy pracowników federalnych już od poniedziałku czeka przymusowy urlop.
Agencje i departamenty, które są uważane za mniej istotne, w tym komórki wypłacające pożyczki dla małych firm czy rozpatrujące wnioski o paszporty przestaną działać dopóki Kongres nie przyjmie budżetu federalnego. W poprzednich podobnych sytuacjach, wszyscy, którzy pozostali w domu, otrzymali wynagrodzenie z mocą wsteczną po osiągnięciu porozumienia w Waszyngtonie.
Według Urzędu ds. Zarządzania i Budżetu w 2013 r., gdy ogłoszono „shutdown”, na przymusowy urlop poszło około 850 000 pracowników.

Biały Dom poinformował, że 1.056 członków biura wykonawczego prezydenta zostanie wysłanych na urlop, a 659, uważanych za niezbędnych, nadal będzie się zgłaszać do pracy.

Żołnierze i pracownicy struktur militarnych wciąż będą wykonywać swoje obowiązki, ale muszą się liczyć z tym, że ich wypłaty zostaną opóźnione.
Jeśli zamknięcie potrwa kilka tygodni, około 1,3 miliona żołnierzy armii czynnej będzie pracować bez wynagrodzenia.
Ponadto wielu cywilnych pracowników Ministerstwa Obrony będzie tymczasowo urlopowanych, w tym instruktorzy w akademiach wojskowych i konserwatorzy.

417 parków narodowych i 19 muzeów Smithsonian będzie zamkniętych.

Zamknięte będą także biura wydające pozwolenia na sprzedaż alkoholu, tytoniu, a także licencje na broń palną i materiały wybuchowe.

Federalni kontrolerzy ruchu lotniczego jak i zatrudnieni na lotniskach pracownicy ochrony pracujący w punktach kontroli bezpieczeństwa pozostaną na swoich stanowiskach pracy. Federalni inspektorzy będą nadzorować przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Nie będzie przerwy w dostarczaniu korespondencji, ponieważ US Postal Service jest niezależną agencją, nie dotowaną przez państwo. Utrzymuje się ze sprzedaży pocztowych produktów i usług. Podlega jednak kontroli Kongresu.

Social Security, Medicare, food stamps, zasiłki dla bezrobotnych będą wypłacane. Administracja Social Security twierdzi, że nie oczekuje opóźnień w płatnościach.

Oczekuje się, że spośród 114.647 pracowników Departamentu Sprawiedliwości na urlop pójdzie 95.102 (83 procent). Większość z nich – 72.242 jest niezbędnych do ochrony życia i mienia.
Postępowania sądowe w sprawach karnych będą kontynuowane bez przerwy, ale postępowanie sądowe w sprawach cywilnych zostaną ograniczone lub odłożone, o ile nie wpłynie to na bezpieczeństwo życia ludzkiego lub ochronę własności. Usługi administracyjne będą ograniczane i utrzymywane tylko w zakresie niezbędnym.

Paradoksalnie, wynagrodzenia dla członków Izby i Senatu zapisano w ustawach stałych. Właśnie dlatego politycy zarabiają nawet w przypadku, gdy Kongres nie może uzgodnić projektu ustawy o finansowaniu rządu.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e