Bezzałogowe drony będą partolować Nowy Jork

Jedna z największych metropolii świata, Nowy Jork ma w przyszłości patrolować z powietrza tysiące dronów uzbrojonych w czujniki oraz kamery, które identyfikują twarze mieszkańców na podstawie baz danych o ludności. Bezzałogowe maszyny będą rozlokowane nad najbardziej strategicznymi i niebezpiecznymi częściami miasta.

Na zarzuty, iż drony będą ograniczać prywatności mieszkańców, burmistrz Nowego Jorku, Michael Bloomberg odpowiedział, że to nieuniknione i jest pewien, iż dzięki dronom wzrośnie bezpieczeństwo na ulicach miasta. „Nikt nie jest w stanie powstrzymać takiej formy kontroli ludności, bo to po prostu znak czasów”- powiedział Bloomberg. Według niego, nie ma różnicy, czy kamery zamontowane są na budynkach, czy na pokładzie latającego nad miastem samolotu bezzałogowego. Burmistrz przeiwduje, że drony pojawią sie nad Nowym Jorkiem za pięć lat.

Bezzałogowy aparat latający (ang. Unmanned Aerial Vehicle (UAV)), bezzałogowy statek latający (ang. unmanned aerial system (UAS), dron – statek powietrzny, który nie wymaga do lotu załogi obecnej na pokładzie oraz nie ma możliwości zabierania pasażerów, pilotowany zdalnie lub wykonujący lot autonomicznie. Bezzałogowe statki latające obecnie wykorzystywane są głównie przez siły zbrojne do obserwacji i rozpoznania przez co zwykle wyposażone są w osprzęt służący do obserwacji w postaci głowic optoelektronicznych.

Przygotowała: Ewa Jaczynski
Zdjęcie: nyc.gov

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e