Bezpieczne punkty do iniekcji dla osób uzależnionych

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio jest za wprowadzeniem pilotażowego planu bezpiecznych punktów do iniekcji dla osób uzależnionych. Dzięki temu Nowy Jork stałby się pionierem w tworzeniu nadzorowanych miejsc dla nielegalnych użytkowników narkotyków.

Pod koniec ubiegłego miesiąca New York Times opublikował apel skierowany do urzędników departamentu zdrowia publicznego i decydentów w całym kraju: „Niech miasta otworzą bezpieczne miejsca iniekcji”.
Z uwagi na to, że uzależnieni od narkotyków nowojorczycy nadal przedawkowują opioidy, urzędnicy miejscy i stanowi wahają się, czy otworzyć medycznie nadzorowane miejsca iniekcji dla osób uzależnionych.

Od jakiegoś czasu powtarzają się apele wzywające do nowatorskiego podejścia w zwalczaniu epidemii opioidów, w tym organizacji działających na rzecz redukcji szkód – American Medical Association, The International Narkotyki Control Board i Massachusetts Medical Society.
Pomieszczenia do bezpiecznej konsumpcji narkotyków, tzw. „safe consumption sites” byłyby obiektami objętymi sankcjami prawnymi, w których osoby zażywające narkotyków dożylnie mogą to robić pod nadzorem lekarza.
W komunikacie prasowym burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio napisał: “Po dokładnym przeglądzie podobnych wysiłków na całym świecie i po dokładnym rozważeniu opinii ekspertów na temat zdrowia publicznego i bezpieczeństwa, uważamy, że centra zapobiegania przedawkowaniom uratują życie i zyskają więcej nowojorczyków, którym potrzebne jest leczenie, by pokonać to śmiertelne uzależnienie”.
Według władz miasta, w ramach rocznego programu pilotażowego zostałyby utworzone cztery Ośrodki Zapobiegania Przedawkowaniu w Gowanus, Midtown West, Washington Heights i Longwood. Miejsca te zostały wybrane przez zwolenników redukcji szkód i są obecnie punktami wymiany igieł.

Plany te wymagałby jeszcze aprobaty stanowego wydziału zdrowia, lokalnych prokuratur okręgowych i członków Rady Miejskiej.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e