Bariery antyterrorystyczne w ruchliwych miejscach Nowego Jorku

W ramach planu antyterrorystycznego, w trosce o bezpieczeństwo pieszych, Nowy Jork zainstaluje 1500 barier w ruchliwych obszarach miasta.

Od jesieni 2016 r. w Nowym Jorku doszło do trzech ataków terrorystycznych, w tym jednego, podczas którego kierowca zainspirowany przez ISIS zabił osiem osób na popularnej trasie rowerowej na Manhattanie. Burmistrz Bill de Blasio ogłosił, że jego administracja wyda 50 milionów dolarów na 1500 stałych barier, by utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa najbardziej uczęszczanych miejsc. Zgodnie z rzecznikiem burmistrza, Austina Finana, większość tych barier to tradycyjne metalowe słupki.

“Są to najbardziej tchórzliwe rodzaje ataków, gdy ktoś pojazdem wpada w grupę niewinnych pieszych. To obrzydliwe, ale wiemy, że są tacy, którzy chcą nam to wyrządzić, a my będziemy się przed tym chronić”– powiedział de Blasio. Dodał jednocześnie, że ważne jest również rozpoznanie, bo czasami widzieliśmy tragedie, które nie były atakami.

“Widzieliśmy samochody, które po prostu wymknęły się spod kontroli, lub są to lekkomyślni kierowcy albo ktoś, kto, kto broń Boże – miał zawał serca podczas jazdy” – mówił burmistrz. “Chcemy mieć pewność, że w niektórych z najbardziej uczęszczanych rejonach miasta te słupki również ochronią przed tego rodzaju tragediami”.

Burmistrz nie sprecyzował, w których konkretnych lokalizacjach staną barierki, które mają zostać zainstalowane w ciągu najbliższych kilku lat, począwszy od marca. Miasto przeanalizowało korytarze biznesowe, atrakcje turystyczne i charakterystyczne miejsca w mieście i poda konkretne lokalizacje, w których będą one montowane.

W miniony Halloween, pochodzący z Uzbekistanu, 29 – letni Sayfullo Saipov wjechał wypożyczoną ciężarówką na ścieżkę rowerową Hudson River Park, zabijając osiem osób i raniąc 12. W następstwie tego ataku, miasto rozstawiło w popularnych przestrzeniach dla pieszych tymczasowe, betonowe bloki, zazwyczaj pomalowane na biało z niebieskim napisem “NYPD”, co ma uniemożliwić wjazd na te obszary pojazdów.

Zgodnie z informacją prasową, przed zainstalowaniem stałych struktur, bloki te zostaną zastąpione w tym miesiącu “bardziej atrakcyjnymi” tymczasowymi barierami.

“Pomoże nam to również utrzymać porządek w odniesieniu do całego konkurencyjnego ruchu kołowego, rowerowego i pieszego, co definiuje nasze wielkie miasto” – powiedział komisarz NYPD James O’Neill. “Musimy utrzymywać jak najwięcej naszych przestrzeni przyjaznymi – tak , jak to możliwe, jednocześnie upewniając się, że są one również bezpieczne, jak to możliwe”.

Miasto stanęło w obliczu rosnącej presji ze strony prawodawców, aby zainstalować bardziej trwałe słupki w mieście, które mają chronić pieszych przed atakami terrorystycznymi. Pod koniec zeszłego roku, Rada Miejska uchwaliła akt prawny, który wymagają od administracji sprawozdania z liczby zainstalowanych słupków rocznie.

Krytycy są przekonani, że nadmiar barier komunikacyjnych może utrudnić poruszanie się w przyjaznych dla pieszych strefach miasta.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e