Bądź grzeczny, bo “Elf on the shelf” patrzy!

Święta tuż tuż. Przypominają nam o tym wszechobecne akcenty z nimi się kojarzące. W wielu amerykańskich domach zamieszkał już „Elf on the shelf„. I choć tradycja z nim związana narodziła się zaledwie kilka lat temu, elf stał się on integralna częścią świąt i jest równie popularny, jak Święty Mikołaj, czy choinka.

Od kilku lat ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych cieszy się mały wysłannik świętego Mikołaja, zwany „Elf on the shelf” (Elf na półce). Pojawia się przed Bożym Narodzeniem – w domach, w których mieszkają dzieci.

“Elf on the shelf” ma do wykonania ważne zadanie. W ciągu dnia obserwuje dzieci, a nocą wraca na biegun północny i zdaje raport św. Mikołajowi o ich zachowaniu. Następnie wraca, siada, gdzie tylko ma ochotę, na półce, parapecie, w szafie itd. Na podstawie tych codziennych informacji, św. Mikołaj podejmuje decyzje, które dzieci były grzeczne i zasługują na prezent, a które nie.

Pod żadnym pozorem, nie wolno dzieciom dotykać elfa, bo straci on magiczną moc, którą zgodnie z tradycją, otrzymuje wraz z pojawieniem się w danym domu. Gdy zostanie przyniesiony, obowiązkowo trzeba też nadać mu imię. Ważną rolę w zabawie odgrywają rodzice, którzy mogą swobodnie określać zasady obchodzenia się z elfem i to za ich pomocą wysłannik świętego Mikołaja zmienia codziennie miejsce. Jak dokładnie postępować z elfem można przeczytać w księżce “Elf on the Shelf”, do której jest dołączona ta zabawka.

W 2004 r., Carol Aebersold i jej córka Chanda Bell napisały książkę dla dzieci pod tytułem “Elf on the Shelf”. Jej treść podobno wymyśliły przy piciu porannej herbaty. Bell zaproponowała, by napisać o elfie – pomocniku świętego Mikołaja, który czuwa nad dziećmi w czasie Bożego Narodzenia. Wydały ją na własną rękę przy współudziele drugiej córki Aebersold, Christy Pitts, która zajęła się sprzedażą i marketingiem. Poświęciły trzy lata na jej promowanie i udział na targach książki. Wydawnictwo okazało się strzałem w diesiątkę.

W 2008 roku książka „Elf na półce” zdobyła Best Toy Award od Learning Express. W 2009 r. znalazła się na liście bestsellerów Barnes and Noble. W 2012, elf zadebiutował w Macy’s Thanksgiving Day Parade w postaci gigantycznego balonu. W 2013 roku, “Elf on the shelf” był na pierwszym miejscu bestsellerów USA Today.
IMG_9603

EJ

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e