Administracja Trumpa ogłasza nowy zakaz podróżowania do USA

Administracja prezydenta Donalda Trumpa ogłosiła wprowadzenie nowego zakazu podróżowania do USA. Ograniczenia dotyczące wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych dotyczą obywateli ośmiu krajów, w tym Korei Północnej.

Do listy krajów objętych ograniczeniami dodano Koreę Północną, Czad i Wenezuelę. Z kolei usunięto z niej Sudan, a obywatele iraccy będą poddawani “dodatkowej kontroli”, ale zakaz podróżowania nie będzie ich dotyczył.

Nowe przepisy, które będą miały więc wpływ na obywateli Czadu, Iranu, Libii, Korei Północnej, Somalii, Syrii, Wenezueli i Jemenu wejdą w życie 18 października. Urzędnicy podkreślają, że w następstwie nowych przepisów, ważne wizy nie byłyby anulowane.

W wydanym oświadczeniu Biały Dom nazwał nowe ograniczenia “kluczowym krokiem w kierunku ustanowienia systemu imigracyjnego, który strzeże bezpieczeństwa i ochrony Amerykanów w erze niebezpiecznego terroryzmu i przestępczości transnarodowej”.

“Nie możemy sobie pozwolić na kontynuowanie nieudanych polityk z przeszłości, które stanowią niedopuszczalne zagrożenie dla naszego kraju” – powiedział Trump w oświadczeniu Białego Domu. “Moim najwyższym obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony Amerykanom i przez wydanie nowego nakazu podróży, spełniam ten święty obowiązek”.

Zgodnie z nowymi ograniczenia w podróży, w przypadku obywateli 7 krajów będzie obowiązywał całkowity zakaz wjazdu do USA, natomiast limity nałożone na Wenezuelę będą miały zastosowanie tylko do grupy urzędników państwowych i ich rodzin.

Ograniczenia opierają się na nowej podstawie opracowanej przez DHS, która obejmuje czynniki takie, jak elektroniczne paszporty z informacjami biometrycznymi czy dzielenie się informacjami na temat pasażerów dotyczącymi ich historii związanych z terroryzmem i innymi przestępstwami podróżnych. USA następnie dzieliłyby te standardy z każdym krajem na świecie i dałyby im 50 dni na ich zastosowanie.

“Uczynić Amerykę bezpieczną jest moim priorytetem numer jeden” – stwierdził prezydent.

Obostrzenia mają na celu lepiej trzymać terrorystów i przestępców z dala od USA, powiedziała zastępczyni sekretarza Departamentu Bezpieczeństwa Elaine Duke.

“Te zapowiedzi są nieustępliwe i dostosowane do potrzeb” – stwierdziła Duke. “Wysyłają wiadomość do zagranicznych rządów, że muszą współpracować z nami, aby zwiększyć bezpieczeństwo”.

Pierwotny kontrowersyjny zakaz podróżowania do USA osób z sześciu państw z większością muzułmańską wygasł w niedziele, 90 dni po wejściu w życie. Donald Trump wzywał w czasie swojej kampanii prezydenckiej do wprowadzenia zakazu wjazdu do USA wszystkich muzułmanów.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e