Nowy Jork testuje program sterylizacji szczurów

NowyJork od lat walczy z plagą szczurów. Obecnie testowany jest program sterylizacji szczurów. Władze mają nadzieję, że do 2018 roku miasto będzie miało kontrolę nad urodzinami gryzoni.

Oficjalna infolinia miejska 311 jest coraz bardziej zasypywana zażaleniami dotczącymi gryzoni, osiągając szczyt – 3,5 miliona w 2016 r. Bill de Blasio jest kolejnym burmistrzem Wielkiego Jabłka, który stawia czoła szkodnikom. Inni próbowali różnego rodzaju trucizn i pułapek, powoływali specjalne grupy robocze do zwalczania szczurów. Nic jednak nie pomogło. Teraz administracja Billa de Blasio jest w trakcie testowania nowej metody, użycia płynu ContraPest, który sterylizuje zarówno samice jak i samce szczurów.

Produkt jest przeznaczony do zwalczania szkodników – małych ssaków, na przykład myszy i szczurów, opracowany przez amerykańską firmę biotechnologiczną SenesTech.Jest to aromatyczna ciecz, której zapach jest aktrakcyjny dla gryzoni, docelowo przeznaczony do spożycia przez te dzwierzęta.

ContraPest zawiera diepoksyd 4 – winylocykloheksanu, który jest znanym zabójcą komórek jajowych w niedojrzałych pęcherzykach jajnikowych. Wersja produktu ContraPest dla szczurów zawiera również triptolid, który według informacji firmy, ma niekorzystne skutki reprodukcyjne zarówno w przypadku samic, jak i samców. W ciągu kilku tygodni po spożyciu chemikaliów, które mają wpływ na szczurze jajniki, zwierzęta nie są w stanie się rozmnażać.
Zgodnie z SenesTech, ich produkt nie ma wpływu na jest niebezpieczny dla ludzi i innych gatunków zwierząt.
Po raz pierwszy, Nowy Jork przeprowadził próby ContraPest w 2013 r. na stacjach metra, w ramach projektu dotowanego przez NIH. W tym roku będzie rozmieszczana je w kompleksach mieszkaniowych na terenie pięciu dzielnic miasta. Jest to pierwszy na dużą skalę test.
W pierwszych próbach SenesTech, przeprowadzonych kilka lat temu, populacja szczurów w pobliżu stacji metra zmniejszyła się o 43 procent.

Nowojorski Wydział Zdrowia stwierdził w oświadczeniu, że zazwyczaj sprawdza produkty, takie jak ContraPes przez rok, przed podjęciem decyzji o tym, czy będzie danego specyfiku szerzej używać. Ale jeśli się to uda, do roku 2018 Nowy Jork będzie miał kontrolę nad urodzinami szczurów.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e