Senat stanu Nowy Jork przyjął budżet na nowy rok fiskalny

9 dni po rozpoczęciu nowego roku fiskalnego, Senat stanu Nowy Jork przyjął w niedzielę nowy budżet w wysokości 163 miliardów dolarów.

Debata między prawodawcami a administracją demokratycznego gubernatora Andrew M. Cuomo nad kluczowymi kwestiami, doprowadziła do najdłuższego opóźnienia budżetowego, odkąd objął on w 2011 roku urząd.

Kluczowe kwestie obejmowały podniesienie wieku odpowiedzialności karnej i bezpłatną naukę dla uczniów rodzin o średnich dochodach. Oba te zagadnienia zostały uwzględnione w tegorocznym budżecie.

Osoby w wieku poniżej 18 lat i oskarżone o popełnienie przestępstwa, nie będą już odbywały kary w aresztach i więzieniach dla osób dorosłych. Przepis ten zostanie stopniowo wprowadzany w życie do października 2019 r. Karolina Północna pozostanie jedynym stanem, który będzie automatycznie ścigać i więzić osoby w wieku 16 i 17 lat, tak jak dorosłych, niezależnie od rodzaju popełnionego przestępstwa.

W temacie opłatza naukę na uczelniach wyższych (college tuition), osoby zamieszkałe w stanie Nowy Jork, których roczne dochody na gospodarstwo domowe nie przekraczają 100 000 dolarów, będą mogły uczyć się w stanowych szkołach publicznych bez opłaty czesnego. Limit dochodowy wzrasta w ciągu trzech lat do 125 000 dolarów.

Zdecycowano, że firmy Uber, Lyft i inne firmy prowadzące usługi przEwozu osób mogą działać na terenie całego stanu Nowego Jorku. Senator Timothy Kennedy, demokrata z Buffalo powiedział, że w stan Nowy Jork może teraz wkroczyć w XXI wiek.

Przywrócono program obniżki podatków da deweloperów, którzy w nowych budynkach wydzielą pewną liczbę przystępnych cenowo mieszkań.

W planie budżetowym przewidziano też przeznaczenie 2,5 miliarda dolarów na projekty dotyczące czystej infrastruktury wodnej, w tym naprawę starzejących się systemów i wymianę rur.

Podatek od osób zarabiających ponad milion dolarów rocznie, który wynosi 8,82 proc., będzie obowiązywał przez kolejne dwa lata. Do budżetu stanowego wpłynie dodatkowo ponad 2 miliardy dolarów rocznie.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e