Category Archives: Aktualności

Sąd Najwyższy zezwala na wprowadzenie dekretu imigracyjnego prezydenta Trumpa

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zezwolił na to, by administracja prezydenta Donalda Trumpa wdrożyła 90-dniowy zakaz podróżowania do USA obywateli sześciu krajów z większością muzułmańską. Obalił tym samym decyzje sadów niższej instancji, które go blokowały.

Poniedziałkowa decyzja Sądu Najwyższego jest zwycięstwem prezydenta Donalda Trumpa w sprawie wzbudzającego kontrowersje zakazu. Trump powiedział w zeszłym tygodniu, że zakaz wejdzie w życie po 72 godzinach od ogłoszenia decyzji sądu.

Cyclone z Coney Island obchodzi 90. urodziny

Cyclone z Coney Island w Brooklynie świętuje w poniedziałek, 26 czerwca swoje urodziny. Ta słynna kolejka górska służy osobom żądnym tego typu emocji już od 90. lat.

Cyklon został po raz pierwszy otwarty 26 czerwca 1927 r., w czasie rozkwitu dzielnicy Coney Island jako jednego z największych terenów rekreacyjnych w kraju. Roller coaster został wykonany z drewna, ma ponad 2.640 stóp toru. Jego wysokość wynosi 85 stóp, a prędkość jaką osiąga to 60 mil na godzinę.
W ubiegłym roku Cyclone został poddany kompletnej renowacji.

Zasięg ubóstwa w Polsce. W tych regionach jest najwięcej biedy

W 2016 r. odnotowano znaczący spadek zasięgu ubóstwa skrajnego oraz ubóstwa relatywnego. Nadal jednak najwięcej biedy jest w woj. warmińsko-mazurskim i woj. podkarpackim.

W 2016 r. w ubóstwie skrajnym żyło prawie 5% osób (wobec niecałych 7% w 2015 r.), a w ubóstwie relatywnym – nieco mniej niż 14% osób (wobec niecałych 16% w 2015 r.).

Obserwowane w 2016 r. ograniczenie rozmiarów ubóstwa skrajnego oraz relatywnego dotyczyło zdecydowanej większości  analizowanych grup ludności, w tym wszystkich grup społeczno-ekonomicznych.

AAA przewiduje rekordową liczbę podróżnych w czasie światecznym z okazji Dnia Niepodległości

Według prognoz opublikowanych przez Amerykański klub automobilowy (AAA) rekordowa liczba podróżnych w Stanach Zjednoczonych spędzi czas świąteczny z okazji Dnia Niepodległości poza swoim miejscem zamieszkania. AAA twierdzi, że ze wszystkich możliwych środków transportu skorzysta ponad 44 miliony osób.

AAA definiuje czas świąteczny związany z Dniem Niepodległości od piątku, 30 czerwca, do wtorku, 4 lipca. W drogę na odcinku 50 mil i więcej zamierza się wybrać ponad 44,2 mln osób, o 1,25 mln (2,9 procent ) podróżnych więcej niż w zeszłym roku.

Były prezez MTA uzdrowi nowojorskie metro?

Joe Lhota powraca do MTA. Przed nim spore wyzwanie – wyprowadzić na prostą podupadające metro nowojorskie.

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo powiedział, że 62-latek byłby nowym przewodniczącym MTA po swojej 4 i pół – letniej przerwie. Cuomo powiedział, że doświadczenie Lhoty w prowadzeniu systemu transportowego byłoby z pewnością korzystne przy rozwiązywaniu problemów związanych z opóźnieniami i obsługą nowojorskiego metra.

Ponad 2 miliony Polek wykluczonych cyfrowo

Co trzecia Polka między 45. a 70. rokiem życia jest wykluczona cyfrowo – wynika z raportu Aasa: Polki Wykluczone Cyfrowo 2017, opracowanego we współpracy z Kantar Public. W odpowiedzi na ten problem Aasa Polska uruchamia akcję edukacyjną „Aasy Netu”, aktywizującą wykluczone osoby dojrzałe oraz ich bliskich z pokolenia Y i Z.

Kobiety między 45. a 70. rokiem życia, które rzadko lub w ogóle nie korzystają z Internetu, zwykle bardzo nisko oceniają swoje kompetencje cyfrowe. Ponad połowa z nich jako niedostateczne ocenia swoje umiejętności związane z obsługą komputera (59 proc.) i wyszukiwaniem informacji w sieci (57 proc.).

Dobra wiadomość przed wakacjami. Otwarto 23 km ekspresówki nad morze

Niemal 23 km długości, 4 węzły drogowe, a do tego mosty, wiadukty i przejścia dla zwierząt. Kolejny odcinek drogi ekspresowej S7 właśnie został oddany do użytku. Powstał dzięki wsparciu Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ).

Prawie 630 mln zł to całkowita wartość wybudowanego odcinka drogi S7 Nidzica – Napierki. Ponad 296 mln zł to dofinansowanie z funduszy unijnych. Budowa tego odcinka rozpoczęła się w 2015 roku. Oddanie do ruchu odcinka Nidzica – Napierki jest kolejnym etapem budowy drogi ekspresowej S7 łączącej Gdańsk, Warszawę i Kraków. Otwarty dziś odcinek jest położony w północnej części Polski, głównie na obszarze województwa warmińsko – mazurskiego (w jego południowej części) i mazowieckiego.

NYPD: wezwanie pod numer 911 w przypadku przedawkowania narkotyków nie doprowadzi do aresztowania

W Nowym Jorku wzrasta liczba osób przedawkowujących narkotyki.  NYPD i inni urzędnicy miejscy zaonicjowali kampanię służb publicznych, mającą na celu zachęcanie osób, które są świadkami przedawkowania, by zatelefonowały pod numer 911, uzyskały fachową pomoc, nie obawiając się tego, że osoby te zostaną aresztowane.

W ramach kampanii w mieście  będą rozmieszczone reklamy na mobilnych billboardach, w podziemiach metra, autobusach, terminalach promowych, w mediach społecznościowych w celu uświadamiania zarówno  zażywającym narkotyki, jak i tych, którzy starają się im pomóc, że  dobre prawo Samarytanina ustanowione przez stan Nowy Jork chroni ich przed wnoszeniem   wobec nich oskarżenia w przypadku przedawkowania.

NIK: szara strefa hamuje rozwój Polski

Szara strefa w gospodarce jest jednym z najważniejszych hamulców rozwojowych Polski. Jest nie tylko problemem dla budżetu państwa, ale stanowi także jedno z największych zagrożeń dla legalnie działających przedsiębiorstw – wynika z kontroli NIK.

Szara strefa występuje we wszystkich gospodarkach świata. Jej duży udział w gospodarce negatywnie wpływa na uczciwą konkurencję pomiędzy firmami. Podmioty działające w szarej strefie poprzez unikanie płacenia podatków czy niezachowywanie norm jakościowych stają się bardziej konkurencyjne od firm rzetelnie wywiązujących się z danin publicznych oraz z innych obowiązków. Szara strefa znacznie obniża wpływy do budżetu, przez co zwiększa rozmiary deficytu. Szacunki dot. rozmiarów szarej strefy w Polsce są bardzo różne, a rozbieżności wynikają z różnych metod jej szacowania oraz definiowania tego pojęcia.

Sejm za ułatwieniem chorym dostępu do preparatów z konopi

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która ma umożliwić chorym dostęp do preparatów z konopi – będą mogły być wytwarzane w aptekach na podstawie recepty od lekarza; surowiec ma być sprowadzany z zagranicy.

Za ustawą opowiedziało się 440 posłów, dwóch było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Początkowo projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przygotowany przez klub Kukiz’15, przewidywał, że pacjent będzie mógł sam, po uzyskaniu zezwolenia, uprawiać konopie i sporządzać przetwory na potrzeby terapii.

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e