Category Archives: Aktualności

Propozycja o wprowadzeniu do szkół publicznych w Nowym Jorku żywności koszernej i halal

Jeden z członków nowojorskiego Zgromadzenia Ustawodawczego chce, by w menu szkolnych jadłodajni była też żywność koszerna i halal. 38 procent uczniów szkół publicznych to Żydzi i muzułmaninie.

David Weprin, Demokrata z Queensu, przedstawił projekt, w którym zaproponował, by szkoły miejskie serwowały na żądanie posiłki koszerne i halal. Zaznaczył, że szkolne kafeterie w Nowym Jorku przy przygotowywaniu posiłków powinny wziąć pod uwagę też względy religijne i związane z nimi graniczenia.

“Jeśli możemy serwować posiłki koszerne i halal w więzieniu, wydaje mi się, że powinna być to też opcja dla uczniów szkół publicznych” – powiedział New York Post.

Wzrasta liczba bezdomnych uczniów w nowojorskich szkołach publicznych

W szkołach publicznych w Nowym Jorku wzrasta liczba bezdomnych uczniów. W poprzednim roku szkolnym najwięcej było ich w Bronksie.

Według raportu NYC Independent Budget Office, w roku szkolnym 2015-2016 w schroniskach mieszkało blisko 33 000 uczniów. To 15-procentowy wzrost w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to miejskie przytułki były domem około 28.500 uczniów. Raport pokazuje wzrost liczby bezdomnym w wieku szkolnym co roku od kilku lat.

Polska: Sezon turystyczny za pasem, a branża coraz bardziej zadłużona. Czy jest się czego bać?

Łączne zadłużenie branży turystycznej w Polsce notowane w Krajowym Rejestrze Długów wzrosło od początku lutego 2016 r. do marca 2017 r. o ok. 2 mln zł, z prawie 12,8 mln zł do 14,8 mln zł – wynika z najnowszego raportu KRD. Wskazano w nim jednocześnie, że zmniejszyła się liczba dłużników – z 458 do 440.

Autorzy raportu KRD pt. „Sytuacja finansowa branży turystycznej przed rozpoczęciem sezonu”, którego partnerem jest Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej, zwrócili też uwagę, że w badanym okresie zwiększyło się średnie zadłużenie przypadające na jedno biuro podróży lub agencję turystyczną widniejącą w KRD. “Jeśli na początku lutego ubiegłego roku wyniosła ona 27 940,05 zł, to aktualnie jest to 33 641,97 zł”.

Spotkanie z Agatą Stopa – autorką książki „Świętosława Królowa Wikingów”

Spotkanie z Agatą Stopa
autorką książki
„Świętosława Królowa Wikingów”
oraz prezentacja o życiu i kulturze Słowian

Niedziela, 7 maja, godz. 3 po południu
Mała Polska 1046 Brunswick Ave. Trenton NJ 08638

W czwartek zostanie oddana do użytku pierwsza część nowego mostu Kościuszki

Gubernator Nowego Jorku, Andrew Cuomo ogłosił, że w najbliższy czwartek zostanie oddana do użytku pierwsza część konstrukcji nowego mostu Kościuszki w obu kierunkach. Łączy on Brooklyn z Queensem.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, pierwsza faza budowy nowego mostu Kościuszki została ukończona. W wydanym oświadczeniu, gubernator Cuomo powiedział, że nowy most przyniesie znaczną ulgę dla osób dojeżdżających do pracy i będzie wspaniałym dodatkiem do panoramy Nowego Jorku.

Pięć osób, w tym czworo dzieci zginęło w pożarze w Queensie

Pięć osób, w tym czworo dzieci zginęło w pożarze czwartego stopnia, do którego doszło w niedzielę w jednym z domów w dzielnicy Queens Village.

Ogień, który pojawił się około 2:30 pm, szybko rozprzestrzeniał się na dwupiętrowy dom przy 208th Street. Strażacy opanowali ogień dwie godziny później. Śledczy badają przyczyny zdarzenia. Według pierwszych informacji, wyklucza się podejrzenia o popełnieniu przestępstwa.

Ofiarami są: 2-letni chłopiec, 10 – letni chłopiec, 16-letnia dziewczyna, 17 – letnia dziewczyna i 20-letnia kobieta.

100 dni prezydenta Trumpa. Jak go oceniają Amerykanie?

Za kilka dni minie pierwszych 100 dni prezydentury Donalda Trumpa. Jak wynika z kilku niedzielnych ankiet, głowa amerykańskiego państwa ma niższe poparcie niż jakikolwiek jego poprzednik na przestrzeni ostatnich 70 lat.

Zgodnie z badaniem opinii publicznej dla ABC News / Washington Post, tylko 42 procent Amerykanów akceptuje sprawowanie władzy przez Donalda. 53 procent nie się z nim nie zgadza.
Dla porównania, prawie 70 procent Amerykanów popierało działania Baracka Obamy w tym samym punkcie jego prezydencji, 26 proc. Ankietowanych było mu przeciwnych.

Od poniedziałku w obiegu 10-złotowa moneta przedstawiająca Mikołaja Kopernika

W poniedziałek Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę upamiętniającą Mikołaja Kopernika. Srebrna dziesięciozłotówka zainauguruje serię Wielcy Polscy Ekonomiści.

Jak poinformował NBP, moneta będzie dostępna w nakładzie do 15 tys. egzemplarzy.

„Mikołaj Kopernik to nie tylko wybitny astronom, skuteczny strateg ale również jeden z najwybitniejszych umysłów europejskiego renesansu” – podkreślił pomysłodawca serii, prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Nie żyje Witolod Pyrkosz

Nie żyje Witold Pyrkosz – znany polski aktor teatralny i filmowy. Miał 90 lat.

Witold Pyrkosz urodził się 24 grudnia 1926 w Krasnymstawie. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Krakowie, którą ukończył w 1954 r. Debiutował w 1955 w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w sztuce Włodzimierza Perzyńskiego “Lekkomyślna siostra” w reż. Tadeusza Kubalskiego, gdzie wcielił się w postać Janka Topolskiego. Dwa lata później zadebiutował na dużym ekranie rolą w filmie “Cień” Jerzego Kawalerowicza.

Kłopoty z zasilaniem powodem problemów w funkcjonowaniu metra

Problemy z zasilaniem były powodem poważnych opóźnień i odwołania kursów na wielu liniach metra w Big Apple. Tysiące nowojorczyków miała dziś kłopoty z dojazdem do pracy.

Metropolitan Transportation Authority (MTA) i Con Edison twierdzą, że trwają działają w celu ustalenia przyczyny przerwy w dostawie prądu. Agencja poinformowała, że w celu przywrócenia zasilania na dotkniętym awarią obszarze podłączono generatory awaryjne.

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e