Nie żyje reżyser Milos Forman

Nie żyje czeski reżyser Milos Forman. Miał 86 lat. Od 1968 r. mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Był twórcą takich filmów jak: “Lot nad kukułczym gniazdem”, “Hair”, “Skandalista Larry Flynt” czy “Amadeusz”.

O śmierci reżysera poinformowała czeska agencja CTK. Informację potwierdziła jego żona Martina. Reżyser zmarł w otoczeniu przyjaciół i rodziny.

Milos Forman był absolwentem Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Rozpoczynał karierę w Czechosłowacji, kręcił filmy krótkometrażowe i komedie. Od początku związany był z operatorem Miroslavem Ondříčkiem. Forman reprezentował tzw. czechosłowacką nową falę.
Światowy rozgłos zdobył w latach 60. XX wieku dzięki filmowi “Miłość blondynki”, który otrzymał nagrody na festiwalach w Locarno i Wenecji.
W 1968 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie Paramount Pictures, by nakręcić film o amerykańskiej młodzieży “Odlot”. Stłumienie praskiej wiosny spowodowało, że Forman pozostał na stałe w Stanach Zjednoczonych i tam kontynuował swoją karierę. Sam film nie odniósł większego sukcesu.
W 1975 roku zekranizował powieść Kena Kesey’a “Lot nad kukułczym gniazdem”. Film ten, jako drugi w historii (pozostałe to “Ich noce” oraz “Milczenie owiec”), został uhonorowany aż pięcioma Oscarami w najważniejszych kategoriach (najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepsza aktorka, najlepszy film i najlepszy scenariusz). Ogromny sukces pozwolił Formanowi nakręcić od dawna planowaną ekranizację kultowego musicalu “Hair”, która jednak spotkała się z umiarkowanym przyjęciem ze strony krytyków.
Kolejnym ważnym osiągnięciem Formana była adaptacja sztuki Petera Shaffera “Amadeusz”, oparta na biografii Wolfganga Amadeusa Mozarta. Film ten przyniósł mu kolejnego Oscara za reżyserię oraz wiele innych nagród.
Koniec lat osiemdziesiątych przyniósł 2 filmowe adaptacje powieści “Niebezpieczne związki”. Nakręcona w 1988 roku wersja Stephena Frearsa została obsypana nagrodami, o rok spóźniony Valmont w reżyserii Formana nie wzbudził zainteresowania.
W 1995 został odznaczony Medalem Za zasługi I stopnia.
W 1996 roku Forman nakręcił film biograficzny o Larrym Flyncie, twórcy magazynu pornograficznego Hustler. Obraz starał się zdefiniować granice swobodnej wypowiedzi i wolności słowa, wzbudził kontrowersje w wielu krajach (m.in. w Polsce) śmiałym plakatem. Obraz przyniósł 2 nominacje do Oscara i zdobył Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie w roku 1997.
W 1999 roku powstała kolejna biografia, film poświęcony amerykańskiemu komikowi Andy Kaufmanowi, Człowiek z księżyca. Film nie odniósł sukcesu, doceniono natomiast kreację Jima Carreya w tytułowej roli.
W 2006 roku Forman nakręcił swój ostatni film, “Duchy Goi” będący fabularyzowaną biografią Francisco Goi.
W roku 2009 powstał dokumentalny film produkcji czeskiej Miloš Forman: Co cię nie zabije (czes. Miloš Forman: Co tě nezabije) w reżyserii Miloša Smídmajera opisujący wybory życiowe i artystyczne Formana.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e