Komisja podjęła decyzję o losie kontrowersyjnych monumentów w Nowym Jorku

Specjalna komisja podjęła decyzję o losie kontrowersyjnych monumentów “symboli nienawiści” w Wielkim Jabłku. Pomnik Krzysztofa Kolumba w Columbus Circle nie zostanie usunięty.

Zgodnie z decyzja komisji, większość pomników wzbudzających kontrowersje pozostanie tam, gdzie są, Aby nadać im dodatkowy kontekst, dodane zostaną do nich historyczne znaki. Tylko jeden monument został przeniesiony do innej lokalizacji.

Po ubiegłorocznych brutalnych demonstracjach w Charlottesville w Wirginii wywołanych planowanym usunięciem posągu Konfederacji Gen. Robert E. Lee, w których śmierć poniosła jedna kobieta, a 19 innych osób zostało rannych, burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio ogłosił utworzenie specjalnej komisji, która zdecyduje o ewentualnym usunięciu pomników Konfederatów oraz innych kontrowersyjnych monumentów “symboli nienawiści” w Wielkim Jabłku.

Wśród pomników, które były przedmiotem kontroli jest posąg Krzysztofa Kolumba, który stoi w Columbus Circle. W tym przypadku, miasto umieściło historyczne znaki i zleciło budowę nowego pomnika poświęconego rdzennym mieszkańcom.

Na swoim miejscu pozostanie także posąg Theodore Roosevelta przed Muzeum Historii Naturalnej.
Miasto nie usunie tablicy w Kanionie Bohaterów dla Henri Philippe Petaina, nazistowskiego kolaboranta, który został uhonorowany za swoją działalność podczas I wojny światowej.

Z kolei statua dr J. Marion Simsa, który przeprowadzał operacje na niewolnicach, aby rozwijać postępy w chirurgii ginekologicznej będzie przeniesiona z Central Parku na cmentarz Greenwood, gdzie zostanie zakopana.

“Tysiące nowojorczyków zaangażowało się w ten proces i odbyła się ważna dyskusja w całym mieście” – powiedział w oświadczeniu burmistrz Bill de Blasio. Dodał, że było to skomplikowane przedsięwzięcie bez łatwego rozwiązania, a zamiast całkowitego usunięcia pomników, zostaną dodane elementy wyjaśniające ich historię.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e