Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa podczas wieczoru sylwestrowego na Times Square

Władze Nowego Jorku wprowadzają nadzwyczajne środki bezpieczeństwa podczas wieczoru sylwestrowego na Times Square. Szacuje się, że Nowy Rok na skrzyżowaniu świata witać będzie ponad 1 milion osób.

By zapewnić uczestnikom Sylwestra na Times Square ochronę, nowojorski Departament Policji wprowadza nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, ostrzejsze niż w poprzednich latach. Zapowiada rozmieszczenie samochodów ciężarowych z piaskiem i innych pojazdów, które będą stanowić blokady na pobliskich skrzyżowaniach. Uwzględniając potencjalne groźby terroru, a także próby masowych strzelanin, takich jak ta, która miała miejsce w październiku podczas koncertu w Las Vegas, na Times Square i w okolicy będą rozmieszczeni uzbrojeni oficerowie oraz tajni agenci.

Policjanci obecni będą w pobliskich garażach, nadzorowane będą też duże wypożyczalnie ciężarówek. Z ruchu zostanie wyłączonych więcej ulic, obowiązywać będą dodatkowe punkty kontrolne. Na Times Square nie będzie można mieć z sobą plecaków, dużych toreb i parasoli.

Biuro gubernatora Nowego Jorku Andrew Cuomo informuje, że Stanowe Centrum Operacji w Sytuacjach Awaryjnych (State Emergency Operations Center) zostanie aktywowane w Sylwestra.
Agencje stanowe, w tym policja stanu Nowy Jork, Gwardia Narodowa, Wydział Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służb Ratowniczych, Urząd Transportu Metropolitalnego i Port Authority of New York and New Jersey zwiększają bezpieczeństwo w prestiżowych lokalizacjach w Nowym Jorku, w tym na lotniskach, mostach, tunelach i systemach transportu zbiorowego.

Komisarz NYPD James O’Neill powiedział, że obecnie nie ma żadnych wiarygodnych zagrożeń i wszystkie środki bezpieczeństwa będą zastosowane zapobiegawczo.

Policja Nowego Jorku jest w stanie podwyższonej czujności od początku sezonu świątecznego i nadal będzie widoczna zwiększona obecność funkcjonariuszy w krytycznych obiektach stanowych i infrastrukturze transportowej. Policja stanowa podwaja liczbę żołnierzy na stanowiskach w całym mieście, w tym na lotniskach JFK i LaGuardia.
By zapobiec atakom terrorystycznym, władze stanu Nowy Jork postanowiły rozmieścić w mieście sprzęt do wykrywania promieniowania, na ulicach obecni są policjanci ze specjalnie wyszkolonymi psami. Kierowcy muszą być przygotowani na rutynowe kontrole.
Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służb Ratowniczych stanu Nowy Jork (New York State Division of Homeland Security and Emergency Services, NYS DHSES) współpracuje z kluczowymi lokalnymi urzędnikami ds. bezpieczeństwa publicznego w Nowym Jorku, w tym z NYPD, Port Authority i MTA. Od godziny 18:00 w Sylwestra do 2 rano w Nowy Rok, centrum operacyjno-ratownicze stanu Nowy Jork uruchomi 4 poziom bezpieczeństwa publicznego, rozszerzy też monitoring. NYS DHSES pozostaje w stanie pełnej gotowości.

Instytucja międzystanowa – Port Authority of New York & New Jersey znacznie zwiększyła swoją obecność na wszystkich mostach, w tunelach, terminalach kolejowych, terminalach autobusowych, na lotniskach i innych obiektach agencji. Rozmieszczono więcej oficerów policji, w tym funkcjonariuszy policji z długą bronią i specjalne zespoły taktyczne. Działania obejmują kontrolę bagażu, autobusów, ciężarówek i pociągów w administracji agencji.

MTA zwiększyło liczbę patroli i prowadzi nadzór w celu zapewnienia podwyższonej ochrony głównych węzłów kolejowych. Departament Policji MTA zwiększył swoją obecność umundurowanych i nieumundurowanych funkcjonariuszy w Penn Station, na Grand Central Terminal, a także na innych głównych stacjach w sieci Metro-North Railroad i Long Island Rail Road. Dodatkową ochronę zapewnią zespoły z bronią ciężką i jednostki K-9. Pasażerowie linii kolejowych zobaczą także patrole przeprowadzające losowe kontrole plecaków w różnych lokalizacjach, jak również większą liczbę funkcjonariuszy w pociągach.

Departament Policji MTA, MTA New York City Transit Security oraz oficerowie MTA Bridges and Tunnels wymieniają informacje wywiadowcze i koordynują swoje reakcje na zagrożenia z innymi policjami i agencjami bezpieczeństwa w celu zapewnienia ochrony całego regionu.

Policja stanu Nowy Jork i nowojorscy członkowie Gwardii Narodowej zostali przydzieleni ponad rok temu do ważnych miejsc MTA i pomagają zabezpieczyć te lokalizacje, a także uspokajają opinię publiczną, że władze są zaangażowane w zapewnienie mieszkańcom Nowego Jorku należytego bezpieczeństwa. MTA ściśle monitoruje duże wydarzenia publiczne, które mają miejsce w pobliżu obiektów agencji.

MTA ściśle współpracuje z NYPD, aby zabezpieczyć metro i autobusy w Nowym Jorku, a oficerowie MTA Bridges and Tunnels stosują nadzór i monitoring, by zapewnić bezpieczeństwo na siedmiu mostach i dwóch tunelach w Nowym Jorku.

Władze przypominają nowojorczykom, by byli czujni i zgłaszali wszelkie podejrzane działania do Centrum Zwalczania Terroryzmu (Counter Terrorism Center) w Centrum Wywiadowczym stanu Nowy Jork (New York State Intelligence Center): 1-866-SAFENYS (1-866-723-3697) lub poprzez e-mail: ctcenter@nysic.ny.gov

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e