Sylwester na Times Square

W niedzielę oczy całego świata będą skierowane na Times Square, gdzie dbędzie się jedna z najhuczniejszych imprez sylwestrowych na świecie. Szacuje się, że Nowy Rok na skrzyżowaniu świata witać będzie ponad 1 milion osób.

Tradycja witania Nowego Roku na Skrzyżowaniu Świata sięga początku ubiegłego wieku. Na pomysł zorganizowania imprezy sylwestrowej na Times Square (wtedy Longacre Square )wpadł w 1904 r. Adolf Simon Ochs, ówczesny właściciel „New York Times”. Syn żydowskich emigrantów z Niemiec przejął pakiet kontrolny gazety za 75 tys. dol., i uratował ją przed bankructwem.

Ochs przeniósł siedzibę pisma na Longacre Square, do nowo wybudowanego, drugiego pod względem wysokości budynku w Nowym Jorku. Chciał on stworzyć niezależny, rzetelny dziennik dla elit politycznych i biznesowych. Jego celem było rozpropagowanie gazety tak, by znali ją nie tylko mieszkańcy Nowego Jorku. Przekonał więc władze miasta do zmiany nazwy placu, przy którym znajdował się budynek New York Times i w 1904 r. przemianowano go na Times Square. Wtedy też po raz pierwszy zorganizował tam huczną zabawę z pokazem ogni sztucznych, które wystrzeliwano z dachu budynku New York Times. W imprezie tej uczestniczyło ponad 200 tysięcy osób. Od tego czasu, nieprzerwanie noworoczne imprezy na Times Square cieszą się wielką popularnością.
W 1907 roku Ochs nie dostał pozwolenia na pokaz fajerwerków, ale nie zniechęciło to go, by organizować kolejne imprezy i w zamian polecił zainstalować wielką, ważącą 700 funtów podświetlaną kulę. Wykonano ją z drewna i żelaza, a oświetlono setką 25-watowych żarówek. Konstrukcję wciągało i opuszczało na grubych sznurach kilku mężczyzn.

Obecna kula ma średnicę ok. 12 stóp (3,7 metra) i waży 11.875 (ponad 5 ton). Obecna kula została zbudowana z 2.668 trójkątnych kawałków kryształów. Mieni się 16 milionami kolorów i emituje miliardy wzorów, a to dzięki 32.256 energooszczędnym diodom Philips Luxeon.

Sylwester na Times Square rozpocznie się o godzinie 6 wieczorem. Zgodnie z tradycją organizatorzy imprezy zaplanowali moc atrakcji.
Podobnie jak w ubiegłym roku, gwiazdą tegorocznej imprezy będzie czternastokrotna zdobywczyni Billboard Music Awards i dziesięciokrotna laureatka American Music Award Mariah Carey, której ubiegłoroczny występ w Nowym Jorku nie należał do udanych. Artystka zaśpiewa ok. 23.40. Zaprezentuje mix swoich największych przebojów. Mariah Carey to uznana piosenkarka, autorka tekstów, producentka muzyczna i aktorka. Obdarzona pięciooktawową skalą głosu. Jest jedną z najlepiej sprzedającą się artystek wszech czasów, z ponad 220 mln sprzedanych płyt i 18 singlami nr 1. Mariah Carey zachwyca publiczność od ćwierć wieku. Ma na swoim koncie 5 nagród Grammy, 10 American Music Awards, 14 Billboard Music Awards i BMI Award i wielu innych. Obdarzona skalą głosu wynoszącą 5 oktaw. Podczas koncertów jej głos osiąga najwyższe tony rejestru gwizdkowego. W 2014 roku magazyn Rolling Stone wskazał w niezależnych badaniach artystkę jako drugiego najbardziej znanego muzyka z największą skalą głosu na świecie po Axlu Rose’ie.
Jej największe hity to: “Fantasy”, “Always Be My Baby”, “Hero”, “Touch My Body”, “One Sweet Day” i “We Belong Together”, “Without You”, “All I Want For Christmas Is You” i wiele innych.

Podczas noworocznego show na Times Square wystąpią także m.in.: kubańsko-amerykańska piosenkarka Camila Cabello, amerykański aktor, wokalista, autor tekstów oraz piosenek Nick Jonas i duet country Sugarland. Na scenie pojawi się też Neil Diamond,który wykona swą piosenkę “Sweet Caroline”. Tuż przed północą”Imagine” Johna Lennona zaśpiewa Andy Grammer, twórca przeboju “Honey, I’m Good.”. Przedtem usłyszymy także jego inny hit “Fresh Eyes”.

Na 60 sekund przed północą zostanie uruchomiony mechanizm opuszczający noworoczną kulę, obwieszczając w ten sposób nadejście 2018 roku. Tej czynności dokona burmistrz Nowego Jorku, Bill de Blasio wraz z gościem specjalnym – aktywistką Taraną Burke, która jako pierwsza użyła hashtagu #MeToo i zainicjowała akcję, dzięki której świat zwrócił uwagę na ogromną skalę problemu molestowania.

Po finałowym odliczaniu pojawi się neon „2018”, a na głowy uczestników zabawy spadnie kolorowe konfetti rozsypwane o z dachów budynków na całym Times Square. Zaplanowano też efekty pirotechniczne.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e