Prezydent Trump podpisał ustawę podatkową

Donald Trump podpisał ustawę, która przewiduje redukcję podatków o 1,5 bln dolarów w ciągu 10 lat. To pierwszy kluczowy triumf legislacyjny Republikanów i amerykańskiego prezydenta.

Prezydent Donald Trump złożył swój podpis pod ustawą przed wylotem do swojej rezydencji Mar-a-Lago w Palm Beach na Florydzie, gdzie spędzi wraz z rodziną święta Bożego Narodzenia.


“To jest ta ustawa, jesteśmy z niej bardzo dumni … Uważam, że to ma duże znaczenie dla klasy średniej i dla miejsc pracy. Korporacje dosłownie szaleją za nią”
– mówił Trump w Gabinecie Owalnym, trzymając w ręku stronę ustawy ze swoim podpisem, nazywając ją największą od ponad 30 lat reformą podatkową.

Wprawdzie prezydent pierwotnie mówił, że poczeka z podpisaniem ustawy do 1 stycznia, ale jednak zmienił zdanie. Powiedział, że chciał udowodnić, iż dotrzymuje obietnicy wobec Ameryki, by podpisać ustawę podatkową na święta, przed 25 grudnia.

Zapewnia hojne cięcia podatków dla korporacji i najbogatszych Amerykanów i mniejsze dla rodzin z klasy średniej i tych z niskimi dochodami.

Jest to pierwszy poważny przegląd krajowych przepisów podatkowych od 1986 r., a pod względem politycznym pierwsze najważniejsze osiągnięcie legislacyjne prezydenta Trumpa i Republikanów odkąd mają większość w Kongresie.

Według niektórych szacunków, cięcia podatków mogą przyczynić się do wzrostu deficytu państwowego o 1,5 bln dolarów w ciągu 10 lat. Demokraci twierdzą, że reforma pogłębi przepaść między bogatymi i biednymi Amerykanami.

Zgodnie z nowymi przepisami, będzie obowiązywać siedem stawek podatkowych, począwszy od 10 do 37 procent przy dochodach powyżej 500 000 USD dla singli i 600 000 USD dla małżeństw wspólnie się rozliczających.

Standardowe odliczenie stosowane przez większość podatników wzrośnie do 12 000 USD dla osób indywidualnych i 24 000 USD dla par małżeńskich wspólnie składających zaznanie podatkowe.
Stawka podatku od osób prawnych została obniżona z 35 do 21 procent.
Ulga podatkowa na dziecko wzrośnie z 1 000 do 2 000 USD.
W ustawie jest zapis znoszący obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego wprowadzony w 2010 r. w ramach Obamacare.
Donald Trump podpisał dziś także prowizorium budżetowe uchwalone w czwartek, co oddala groźbę blokady federalnych wydatków budżetowych (government shutdown).

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e