Amerykański Senat przegłosował zaproponowaną przez GOP reformę systemu podatkowego

Amerykański Senat przegłosował zaproponowaną przez GOP reformę systemu podatkowego. Republikanie i prezydent Donalda Trumpa kolejny krok w stronę pierwszego kluczowego triumfu legislacyjnego. W listpadzie odrębną ustawę przegłosowała Izba Reprezentantów.

Ustawę przyjęto stosunkiem głosów 51 do 49. Senator Bob Corker, R-Tenn był jedynym prawodawcą z GOP, który przekroczył linię partyjną i dołączył do Demokratów oddając głos przeciwny.

“Duże ustawy są rzadko popularne. Pamiętacie, jak niepopularna była ustawa Obamacare zanim ją przegłosowano”- powiedział lider większości senackiej Mitch McConnell. Dodał, że ustawodawstwo okaże się “dokładnie tym, czego kraj potrzebuje, aby znów się rozwijać”.

„Największa ustawa podatkowa i cięcia podatkowe w historii właśnie przegłosowano w Senacie. Teraz ci wielcy Republikanie będą zmierzać do ostatecznego jej przyjęcia. Dziękuję Republikanom z Izby Reprezentantów i w Senacie za ciężką pracę i zaangażowanie!
– napisał na Twitterze prezydent Donald Trump.

Ustawa GOP koncentruje się na ulgach podatkowych dla przedsiębiorstw i osób o wyższych dochodach, zapewniając skromniejsze ulgi dla innych obywateli i oferując najśmielsze odświeżenie krajowego systemu podatkowego od 1986 r.
W ubiegłym miesiącu Izba Reprezentantów pod kierownictwem Republikanów przyjęła podobną ustawę. Obie izby spróbują teraz stworzyć ostateczny kompromis, a to co wypracują poddać ponownie pod głosowanie, następnie przedstawią ostateczny dokument prezydentowi Trumpowi.

W ramach szeroko zakrojonej reformy podatkowej , która przewiduje redukcję podatków w sumie o 1,5 bln USD, najwyższa stawka podatku od przedsiębiorstw zostałaby zmniejszona z 35 procent do 20 procent. Z 39,6 procent do 25 procent obniżona byłaby też najwyższa stawka dla firm typu “pass-through”. Przewidziano wprowadzenie podatku w wysokości 10 procent od dochodów korporacji, jakie osiągnęły one poza granicami Stanów Zjednoczonych i jednorazowego 12 – procentowego podatku w przypadku sprowadzenia ich do USA.
Zmianie uległaby liczba stawek podatkowych z siedmiu do czterech (12, 25, 35, 39,6 proc.). Zostałby zredukowany, a następnie zlikwidowany podatek od spadków, który obecnie dotyczy spadków powyżej 5,6 miliona dolarów dla osób fizycznych.
Standardowa ulga podatkowa stosowana przez większość Amerykanów zostałaby podwojona do 12 000 dolarów w przypadku osób fizycznych i 24 000 dolarów dla par. Zasiłek na dziecko (child tax credit ) byłby zwiększony z 1.000 USD do 1.600 USD.

Po spędzeniu pierwszych dziewięciu miesięcy na bezskuteczne próby uchylenia ustawy o opiece zdrowotnej prezydenta Baracka Obamy (Obamacare), przywódcy GOP byli zdeterminowani, aby szybko przegłosować ustawę, w której znalazł się tez zapis znoszący wymóg wykupienia polisy ubezpieczenia zdrowotnego, a w przeciwnym razie uiszczenie kary przy rozliczeniu podatkowym za jego brak.

Demokraci ostro skrytykowali ustawę, twierdząc, że to podarunek GOP dla ich zamożnych zwolenników kosztem ludzi o niższych zarobkach

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e