20 stycznia odbędzie się zaprzysiężenie Donalda Trumpa

W piątek, 20 stycznia Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po uroczystości na Kapitolu, odbędzie się tradycyjna parada inauguracyjna.

Uroczystości inauguracyjne prezydenta USA trwają zwykle około tygodnia, ale kluczowe wydarzenia z nią związane koncentrują się na 2 – 3 dniach.

Przysięga Prezydenta USA składana jest przed zachodnią fasadą budynku Kapitolu, na powietrzu, na oczach zebranej publiczności. Przysięgę zwykle przeprowadza Przewodniczący Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Po jej złożeniu, orkiestra marynarki wojennej oddaje prezydentowi honory czterema ceremonialnymi sygnałami na bębnach i trąbkach i gra melodię „Hail to the Chief” – oficjalny utwór Prezydenta USA towarzyszący jego publicznym wystąpieniom.

Następnie Prezydent wygłasza orędzie inauguracyjne poprzedzone salutem 21 salw armatnich. Przedostatnim, zwyczajowym punktem obchodów jest uroczysty obiad ku czci Prezydenta i Wiceprezydenta, którego gospodarzem jest Wspólny Komitet Organizacyjny Kongresu. Uroczysty dzień inauguracji kończy parada, którą otwierają Prezydent i Wiceprezydent. Po dotarciu do Białego Domu zajmują oni miejsca na specjalnej trybunie i obserwują paradujących oddających im honory.

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa rozpocznie się o godz. 11:30. Przysięgę od Donalda Trumpa przyjmie sędzia Sądu Najwyższego USA Clarence Thomas. Z kolei Mike Pence będzie przysięgał w obecności prezesa Sądu Najwyższego USA Johna Robertsa. Po czym nowy prezydent określi swoją wizję narodu w przemówieniu inauguracyjnym.

Hymn narodowy odśpiewa 16 – letnia, niezwykle utalentowana, urodzona w Pittsburghu Jackie Evancho. Będzie ona będzie jedyną solową artystką, jaka pojawi się na scenie podczas uroczystości. Wystąpią: Mormoński Chór Tabernakulum i tancerki Radio City Rockettes.

Podczas inauguracji Donalda Trumpa obecni będą członkowie jego rodziny, a także kilku byłych prezydentów. Swoją obecność zapowiedzieli prezydenci: Jimmy Carter, George W. Bush, były wiceprezydent Dick Cheney. Pojawią się także Bill Clinton i rywalka Trumpa w wyborach prezydenckich, nominowana przez Demokratów Hillary Clinton. Wcześniej rzecznik George’a H. W. Busha poinformował, że nie będzie go na uroczystości, powołując się na jego problemy zdrowotne. W środę były prezydent został przewieziony do szpitala z zapaleniem płuc.
Swoje uczestnictwo zadeklarował kardynał Nowego Jorku Timothy Dolan i jeden z najbardziej znanych amerykańskich ewangelistów, Franklin Graham.

Po uroczystości przed Kapitolem, prezydent Donald Trump i wiceprezydent Mike Pence wezmą udział w tradycyjnej paradzie inauguracyjnej, która ma się rozpocząć o godzinie 3 po południu.

Trasa parady o długości 1.5 mili będzie wiodła przez Pennsylvania Avenue, między Kapitolem a Białym Domem. Zgodnie z szacunkami organizatorów, weźmie w niej udział ponad 8 tys. osób i potrwa ok. 90 minut. Tradycję prezydenckich parad zapoczątkował w 1801 r. prezydent Thomas Jefferson.
Między 7 a 11 wieczorem zaplanowano dwa oficjalne bale inauguracyjne w Walter E. Washington Convention Center z udziałem nowo zaprzysiężonego prezydenta i jego małżonki. Z pewnością wszystkie oczy będą skierowane na nową pierwszą parę Ameryki, gdy Donald Trump i jego żona Melania zatańczą pierwszy taniec. Prawdopodobnie nowy prezydent pojawi się też na trzecim oficjalnym spotkaniu w National Building Museum.

W koncercie „Make America Great Again Welcome Celebration”, transmitowanego na żywo spod Mauzoleum Abrahama Lincolna, który odbędzie się 19 stycznia – dzień przed inauguracją Donalda Trumpa wystąpią: 3 Doors Down, Toby Keith, The Piano Guys, DJ Ravidrums, Tim Rushlow, Larry Stewart, Lee Greenwood, Marty Roe oraz aktor Jon Voight.
EJ
Foto: Gage Skidmore

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e