Hillary Clinton o podniesieniu minimalnej płacy w Nowym Jorku: “wielki dzień dla naszego stanu”

Hillary Clinton – liderka Demokratów w wyborach prezydenckich dołączyła dziś do gubernatora Andrew Cuomo, który oficjalnie zakomunikował o planie podniesienia najniższej płacy minimalnej w stanie Nowy Jork do 15 dolarów na godzinę oraz wprowadzeniu płatnego programu urlopów rodzinnych.

Gubernator Andrew Cuomo podpisał ustawę, zgodnie z którą stan Nowy Jork będzie stopniowo, do 2018 r. podwyższać najniższą płacę minimalną do 15 dolarów na godzinę oraz ustanawiającą płatny urlop rodzinny dla nowojorskich pracowników.

Cuomo stwierdził, że dzięki ustawie będzie się rozwijać gospodarka stanu oraz poprawi życie nowojorczyków.
“Z 9 dolarami na godzinę nie można sobie pozwolić na podźwignięcie rodziny w Nowym Jorku i właśnie dlatego mamy zamiar podnieść stawkę do 15 dolarów na godzinę, by przywrócić uczciwości i przyzwoitość” – powiedział Cuomo.

Gubernator Cuomo mówił również o innych elementach zatwierdzonego planu budżetowego, w tym płatnego urlopu rodzinnego.
„Przywracamy szacunek, dumę i godność pracownika płacąc za urlop rodzinny, twierdząc, że nikt nie powinien wybierać między obcowaniem ze swoim narodzonym dzieckiem a zarabianiem na wypłatę”.

Obecna w Javit Center Hillary Clinton powiedziała o podwyższeniu płacy minimalnej, że to “wielki dzień dla naszego stanu”. Dodała, że przewiduje, iż podobną decyzję podejmą i inne amerykańskie stany.
“Musimy ulepszyć życie rodzin nowojorskich, bo gdy rodziny są silne, Nowy Jork jest silny i Ameryka jest silna” – powiedziała Clinton.

“Są ludzie, którzy uważają, że płaca minimalna nie powinna zostać podniesiona” – mówiła Clinton podczas wiecu w Javits Convention Center, w którym uczestniczyli pracownicy związkowi.

“Fakt jest taki, że Donald Trump powiedział, iż zarobki są zbyt wysokie” – kontynuowała Clinton odnosząc się do słów wypowiedzianych przez ubiegającego się o nominację Republikanów w wyścigu prezydenckim.

Po tych słowach rozległy się okrzyki. Jedna z obecnych na wiecu osób zawołała, że Trump “powinien zostać zwolniony” – cytując słowa często używane przez multimiliardera, kiedy zwalniał uczestników jego telewizyjnego show.

“On zwolniony. To zabawne” – odpowiedziała Clinton wyraźnie rozbawiona.

Obowiązująca obecnie najniższa stawka godzinowa, która wynosi 9 dolarów wzrośnie do 2018 r. w mieście Nowy Jork do 15 dolarów. Przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 10 pracowników, będą miały cztery lata na podniesienie stawki, a na Long Island i powiecie Westchester sześć lat.
W północnej części stanu, płaca będzie wzrastać stopniowo, w ciągu sześciu lat osiągnie poziom 12,50 dol. Dalszy wzrost do 15 dolarów będzie związany ze wskaźnikami ekonomicznych, takimi jak inflacja.
EJ

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e