Nancy Reagan nie żyje

Nie żyje Nancy Reagan. Była pierwsza dama USA zmarła dziś w swoim domu w Los Angeles. Miała 94 lata.

Jak poinformowała Joanne Drake – rzeczniczka prezydenckiej biblioteki byłego amerykańskiego prezydenta Ronalda Reagana, przyczyną śmierci jego żony Nancy była zastoinowa niewydolność serca.

“Pani Reagan zostanie pochowana na terenie Biblioteki Prezydenckiej Ronalda Reagana w Simi Valley w Kalifornii, obok męża, Ronalda Wilsona Reagana, który zmarł 5 czerwca 2004 r. Przed pogrzebem, będzie okazja dla społeczeństwa, by oddać jej hołd w Bibliotece” – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej prezydenckiej biblioteki.
Zaapelowano też, by podczas pogrzebu zamiast kwiatów składać datki na działalność Ronald Reagan Presidential Library and Foundation.

Nancy Davis Reagan urodziła się 6 lipca 1921 roku w Nowym Jorku. Wychowała się w Chicago, gdzie ukończyła Girls ‘Latin School. W 1943 roku ukończyła Smith College w Northampton w stanie Massachusetts.
W swojej wczesnej karierze zawodowej, Nancy Davis pracowała jako aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.
W 1949 roku podpisała siedmioletni kontrakt z MGM. W tym czasie poznała Ronalda Reagan. Pobrali się 4 marca 1952 r.
Zagrała łącznie w 11 filmach, w tym w trzech po ślubie. Jej ostatni film Hellcats of the Navy z 1956 roku , to jedyny, w którym pojawiła się wraz ze swoim mężem.

W 1967 roku Ronald Reagan został gubernatorem Kalifornii, a pani Reagan zaczęła odwiedzać rannych weteranów Wietnamu i aktywnie uczestniczyła w projektach dotyczących jeńców wojennych i wojskowych zaginionych w akcji.
Gdy była pierwszą damą Kalifornii, regularnie odwiedzała w szpitalach i domach osoby starsze, a także szkoły dla upośledzonych fizycznie i emocjonalnie dzieci. Podczas jednej z tych wizyt szpitalnych w 1967 roku przyglądała się uczestnikom Foster Grandparent Program, który skupia seniorów i niepełnosprawnych dzieci, a wkrótce stała się jego wielkim orędownikiem.
Później, jako Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych, Nancy Reagan nadal pomagała poszerzyć program na poziomie krajowym, jak i w promowaniu środków prywatnych w społecznościach lokalnych.

Odkąd stała się Pierwszą Damą Stanów Zjednoczonych, Nancy Reagan kładła główny nacisk na walkę z nadużywaniem narkotyków i alkoholu wśród młodzieży. Koncentrując się na tym temacie pokonała 250.000 mil w całych Stanach Zjednoczonych i za granicą w związku z jej kampanią na rzecz zwalczania uzależnień. Pojawiała się w telewizyjnych talk show, nagrywała reklamy społeczne, pisała artykuły i spotykała się i rozmawiała z uzależnionymi młodymi ludźmi i ich rodzicami.

Po opuszczeniu Białego Domu, 20 stycznia 1989 roku, Nancy Reagan założyła Fundację Nancy Reagan, aby kontynuować swoją działalność, by edukować ludzi o poważnych zagrożeniach związanych z nadużywaniem uzależniających substancji. W 1994 roku BEST Foundation For A Drug-Free Tomorrow i rozwinęła Nancy Reagan Afterschool Program, który miał na celu zapobieganie narkomanii oraz uczyć młodzież nabywania umiejętności życiowych.

Przez ponad dziesięć lat priorytetem dla pani Reagan była troska o męża w domu, gdy walczył z chorobą Alzheimera. Po jego śmierci, w 2004 roku poświęciła się projektom związanym z Ronald Reagan Presidential Library w Simi Valley w Kalifornii, zasiadając w zarządzie Fundacji Prezydenta Ronalda Reagana i promowała dziedzictwo swojego męża.

EJ
foto: Wikipedia

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e