Tarta z Kaszubskimi Truskawkami VOL. 1

untitled

prezentuje:
VERA KORTHALS
„Gdzie on jest”

sł. Sonia Neumann
muz. Vera Korthals/Adam Drywa/Tomek Konfi Konfederak

piosenka promuje album
TARTA Z KASZUBSKIMI TRUSKAWKAMI VOL. 1

Vera Korthals to polska artystka, która od lat promuje muzyczną kulturę Kaszub. Nie tylko jest wokalistką, ale i multiinstrumentalistą, potrafiącą grać także na tradycyjnych instrumentach kaszubskich, takich jak: diabelskie skrzypce czy burczybas. I właśnie te instrumenty wykorzystano do nagrania piosenki „Gdzie on jest”, która jest pierwszym singlem promującym album będący zbiorem kaszubskich Artystów młodego pokolenia.
To idealna piosenka na lato, z lekkim tekstem i przewiewną melodią, która z łatwością pozwala się zrelaksować i zaczerpnąć morskiego powietrza.
Piosenka zaśpiewana jest w języku polskim, choć po Kaszubsku wokalistce wtórują członkowie kapeli biesiadnej Manijoce (czyt. Manijoki), wykrzykując słowa: Gdzie on jest!?

TARTA Z KASZUBSKIMI TRUSKAWKAMI VOL. 1

Z pewnością wielu z nas było choć raz w swoim życiu na Kaszubach i chyba każdy jadł rozsławione już kaszubskie truskawki, które w tym roku podobno najlepiej smakują polane białą, belgijska czekoladą. A dziś nadarza się okazja, by posmakować je jeszcze w innej formie – muzycznej tarty!!!

Nadzienie jakie wypełnia ten album to najbardziej dorodne okazy, które przez lata kształtują kaszubska scenę muzyczną, w której tradycja miesza się z nowoczesnością, ludowe instrumenty z brzmieniami wykreowanymi przez komputery, młodość z doświadczeniami ludowych zespołów.

Jednym słowem to płyta, która daje wgląd w jaki sposób młode pokolenie muzyków potrafi w umiejętny sposób czerpać z tradycji na rzecz twórczości rozrywkowej. I co najważniejsze – pokazuje, że język kaszubski wspaniale sprawdza się w każdym rodzaju muzyki od  popu, dance po muzykę  rockową, kabaretową czy disco polo.

Stąd na płycie możemy posłuchać takich Wykonawców jak: Natalię Szroeder i Verę Korthals, wokalistki odnoszące sukces na ogólnopolskiej scenie muzycznej; Igę Krefft – aktorkę znaną z serialu „M jak miłość”; Tomka Fopke, znanego kabareciarza i działacza kaszubskiego a także językoznawcy; Tomka Dorniakaod lat angażującego się we wszelkie struktury życia kaszubskiego oraz zespoły Bliza, Sztere Kote, szantowo-folkowy Fucus czy kultowy już zespół Checz.

Posłuchaj piosenki Very Korthals – “Gdzie on jest”:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Vera Korthals-Gdzie on jest.mp3″][/gplayer]

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e