110 lat nowojorskiego metra

Mija 110. rocznica powstania systemu nowojorskiego metra. Pierwszy pociąg wyruszył w październiku 1904 r. na północ od City Hall do 145th Street i Broadway.Obecnie z metra w Nowym Jorku korzysta 5,8 mln pasażerów dziennie.

System podziemnej kolei miejskiej w Wielkim Jabłku jest jednym z najstarszych i największych na świecie. Ma najwięcej na świecie stacji – 468 , a także najwięcej na świecie linii metra – 27. Ich łączna długość to 232 mile (373 km) i 656 mil (1056 km) długości toru. Jest jedną z trzech sieci metra na świecie pracujących całą dobę.

System metra w Nowym Jorku obejmuje dzielnice: Manhattan, Brooklyn, Queens i Bronks. Wyjątkiem jest Staten Island, która ma niezależną linię kolejową. Współpracująca z metrem nowojorskim sieć Port Authority Trans-Hudson łączy Manhattan z Jersey City, Hoboken, Harrison oraz Newark, składa się ona z 22,2 km torów.
Pierwszą linię metra w Nowym Jorku – Ninth Avenue oddano do użytku na początku XX wieku, 27 października 1904 roku (zamknięta w 1958 r.). Właścicielem była Interborough Rapid Transit Company (IRT). Zanim powstał znormalizowany system nowojorskiego metra, funkcjonowało kilka konkurujących ze sobą firm zajmujących się budową i zarządzaniem podziemnymi kolejami. Po pewnym czasie od otwarcia pierwszej linii, na rynku pojawił się konkurent IRT – Brooklyn Rapid Transit Company (BRT), później Brooklyn-Manhattan Transit Corporation, BMT). W 1932 r. powstała pierwsza linia budowana przez miasto, a tym samym kolejna firma zajmująca się budowa metra w Nowym Jork – Independent Subway System. Dopiero w 1953 roku powstał Nowojorski Nadzór Transportu (The New York City Transit Authority), który przejął władzę nad całą komunikacją publiczną w mieście, w tym również nad metrem. Od tej pory był tylko jeden właściciel metra, dzięki czemu podróżowanie stało się zdecydowanie łatwiejsze. Wcześniej nie można było przechodzić pomiędzy stacjami różnych właścicieli, nie wychodząc na powierzchnię.

W 1968 r. nad The New York City Transit Authority przejął władzę Metropolitan Transportation Authority (MTA) i rządzi nim po dziś.
Większość linii, od 1904 roku, czyli od momentu uruchomienia metra, była budowana metodą odkrywkową. Ulice były „zdzierane” do głębokości tunelu, a następnie na nowo odbudowywane. W przypadku wielu odcinków sieci, aby zapewnić ich sprawne funkcjonowanie, trzeba było zastosować bardziej skomplikowane metody. Potrzebne były żelazne konstrukcje do obudowy tuneli o owalnym kształcie, drążonych głęboko w ziemi. Specjalne konstrukcje wykorzystywano przy budowie nadziemnych elementów trakcji linii kolejowej. Około 40 procent linii metra wybudowane zostało na żelaznych strukturach wiaduktów zawieszonych nad ulicami Nowego Jorku.

Długotrwały brak inwestycji spowodował, że w latach 1970 – 1980 nowojorskie metro było w opłakanym stanie. Pożary linii trakcyjnych, wykolejenia pociągów, awarie sprzętu i wszechobecny bałagan były na porządku dziennym. W końcu jednak postanowiono zainwestować w poprawę kondycji systemu transportowego. Do tej pory wydatkowano na ten cel 100 mln. dolarów.
Obecnie MTA pracuje nad przyszłymi usprawnieniami i projektami rozwojowymi na następnych 100 lat.
EJ
Zdjęcie: Ewa Jaczynski

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e