100 banków w 30 krajach na świecie padło ofiarą hakerów

Od 2013 roku ofiarą hakerów padło ponad 100 banków, instytucji finansowych i systemów płatniczych w 30 krajach świata, twierdzi firma Kaspersky Lab. Wykradli łącznie 1 miliard euro.

Ataki są nietypowe, ze względu na ich cel, którym są same banki, a nie klienci i ich konta, twierdzą eksperci. Według raportu Kaspersky Lab, przestępczy pierścień działał co najmniej od końca 2013 r. i przejął 1 mld euro z banków na całym świecie, co jest jednym z największych dotychczas znanych naruszeń bankowych.

W celu wyłudzenia danych, takich jak loginy i hasła do kont bankowych, hakerzy wykorzystywali różnorakie metody, m.in. tzw. phishing (metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, w celu wyłudzenia określonych informacji, np. danych logowania, szczegółów karty kredytowej lub nakłonienia ofiary do określonych działań). czyli podszywania się pod instytucję (np. bank). Prowadzili także trwającą czasami wiele miesięcy obserwację wybranych instytucji, by poznać schematy ich działania oraz zwyczaje pracowników.

Po zebraniu niezbędnych dla nich informacji, dokonywali kradzieży pieniędzy bez wzbudzania podejrzeń i transferowali te środki na fikcyjne konta bankowe.
Jak powiedział analityk Kaspersky Lab – Vicente Diaz, hakerzy pozyskiwali pieniądze także programując bankomaty – powiedział Vicente Diaz, analityk z Kaspersky Lab. Z każdego banku skradli nie więcej niż 10 mln dolarów, dzięki czemu ich działania były trudne do wykrycia.

Większość zaatakowanych banków znajduje się w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Chinach i na Ukrainie, choć hakerzy mogli też swoją działalność rozszerzać w Azji, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Europie.

W jednym przypadku, bank stracił 7.300.000 dolarów dzięki oszustwom bankomatowym, w innym natomiast, instytucja finansowa straciła 10 mln dolarów za sprawą hakerów wykorzystujących platformę bankowości internetowej.

Firma Kaspersky nie podała nazw zaatakowanych dotychczas banków i nadal współpracuje z organami ścigania w celu zbadania kolejnych ataków, które nadal mają miejsce.

Financial Services Information Sharing and Analysis Center, organizacja non profit, która ostrzega banki o hakerskiej działalność, poinformowała w oświadczeniu, że jej członkowie otrzymali pouczenie w raporcie w styczniu.

“Nie możemy wypowiedzieć się na temat poszczególnych działań podjętych przez naszych członków, ale w sumie uważamy, że nasi członkowie podejmują odpowiednie działania w celu zapobiegania i wykrywania tego rodzaju ataków i zminimalizowania ich wpływu na klientów” – czytamy w oświadczeniu organizacji. “Raport, w którym zauważono, że głównymi ofiarami tych ataków były rosyjskie banki może wskazywać na znaczącą zmianę w strategii rosyjskojęzycznych cyberprzestępców”.

Biały Dom kładzie szczególny nacisk na bezpieczeństwo cybernetyczne w wyniku licznych naruszeń danych w dużych firmach zajmumących się sprzedażą, takich jak Target i Home Depot, przez Sony Pictures Entertainment i ubezpieczyciela Anthem.

Administracja chce Kongres zastąpić niejednolite przepisy stanowe normami ogólnokrajowymi, w myśl których firmy miałybu 30 dni na to, by powiadomić konsumentów, jeśli ich dane osobowe zostały naruszone.
EJ

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e